top of page

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı?

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı? Havaların soğumasıyla ortaya çıkan hastalıkların başında grip gelmektedir. Gripten korunmanın en iyi yolu aşı yaptırmaktır. Aşılanarak kendinizle birlikte sevdiklerinizi gripten ve komplikasyonlarından korursunuz.


Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı?

Aşılama özellikle griple ilişkili komplikasyonlar için yüksek risk taşıyan küçük çocuklar, 65 yaş ve üstündekiler, hamileler, astımı, diabet ve kalp hastaları mutlaka grip aşısı yaptırmalıdır. Sonbahar aylarında yapılan grip aşısı bir yıl süreyle koruma sağlar. Korunmanın devam ettiğinden emin olmak için, her yıl grip aşısı olmanız gerekir.


Hamileler grip aşısı yaptırabilir mi?


Hamile kadınlarda, grip belirtileri daha hızlı ve ağır olur. Hamile kadınlar normal popülasyona göre gribi daha ağır geçirebilir ya da ölüm gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Grip, tedbir alınmadığı taktirde gebelikte problemler yapabileceği gibi, anne karnındaki bebeğin yaşamı için tehlike oluşturur. Grip mevsiminde gebelik planlayan ya da gebe olan tüm kadınlar, gebelik haftasına bakılmaksızın grip aşısı yaptırmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Kadın Doğum Derneği hamilelere grip aşısını önermektedir.

Grip aşısı grip yapar mı?


Grip aşısının içinde aktif virüs olmadığından, aşının gribe yol açma ihtimali yoktur. Kişiler bazen grip benzeri başka hastalıklara veya çok nadir olmakla birlikte aşı etkisini göstermeden gribe yakalanabilir. Grip aşısı yıllar içinde oluşacak grip vakalarını ve salgınları önlemeye de yardımcı olur.

Grip aşısının yan etkileri nelerdir?


Aşıya karşı alerjik reaksiyonlar çok nadiren görülür. Ama bazı kişilerde aşı sonrasında aşının vurulduğu yerde ağrı, hafif şişlik, kızarıklık, hafif ateş, deride hafif döküntü, baş ya da vücut ağrısı oluşabilir.


Grip aşısı yaptırmak dışında hamileler gripten korunmak için; hastalık şüphesi olanlarla yakın temastan kaçınmalı, su ve sabunla eller sık olarak yıkanmalı ve uygun şekilde kurulamalı, aksırırken ve hapşururken ağzı ve burnu uygun şekilde, mümkünse kağıt mendille kapatmalı, gözlere, ağza ve buruna olabildiğince dokunmamalı, özellikle sık temas edilen yüzeylerin temizliğine ve dezenfeksiyonuna özen gösterilmelidir.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page