top of page

Korunmasız ilişki sonrası istenmeyen gebelik engellenebilir

Korunmasız ilişki sonrası istenmeyen gebelik engellenebilir. Korunmasız ilişki ya da yetersiz korunma sonrasında kadınlar acil kontrasepsiyon yöntemleri olan ertesi gün hapı ve acil spirali tercih edebilir. Ayın hangi döneminde olursa olsun istenmeyen bir gebelik yaşamak istemeyenler, mutlaka bu yöntemlerden birini tercih etmeli. Yumurtlama dönemi hesaplanarak korunmaktan vazgeçmek, istenmeyen gebelik ile sonuçlanabilir.


Korunmasız ilişki sonrası istenmeyen gebelik engellenebilir

Birçok kadın acil kontrasepsiyonun varlığından habersiz ya da yöntemle ilgili yanlış bilgiye sahip olduğu için korunmuyor. Korunmasız ilişki sonrası tercih edilen en sağlıklı yöntem rahim içi araçla korunma veya ertesi gün hapı kullanmaktır. Spiral olarak bilinen rahim içi araç korunmasız ilişkiden sonraki ilk 5 gün içinde uygulanabilir. Spiralin en büyük avantajı ise takıldıktan sonra uzun süre koruma sağlaması. Doğum yapmış ya da yapmamış tüm kadınlara uygulanabilen Gynefix rahim içi araç, ertesi gün korunmasında etkili ve güvenli bir yöntem. Uygulama sonrasında 5 yıl boyunca koruma devam eder. Adet kanamasında düzensizlik ve artış olmadığı için Gynefix kullanan kişiye de zarar vermiyor.

Korunmasız ilişki sonrasında tercih edilen yöntemlerden bir diğeri de ertesi gün hapı. Eskiden bu yöntem doğum kontrol hapının ilişkiden sonraki ilk 5 günde 4 tane alınması şeklinde uygulanıyordu.

Bunun yan etkilerinin fazla olması nedeniyle artık levonorgestrel denen bir hormon 1.5mg olarak tek hap şeklinde kullanılıyor. Korunmasız ilişkiden sonraki ilk 72 saatte bu hap alınırsa gebeliği önleniyor. Bu hap Türkiye’de Norlevo veya Ella adıyla eczanelerde satılıyor. FDA onaylı olan ve kullanım öncesi gebelik testi yaptırmaya gerek olmayan bu hap eczaneden reçetesiz alarak alınabiliyor. Haptan sonra bulantı, baş ağrısı veya baş dönmesi, meme hassasiyeti gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Ayrıca ertesi gün hapı kullanan kişide düzensiz kanama oluşabiliyor. Kadınların yüzde 16’sı 1 hafta sonra kanama oluştuğunu ifade etmiştir. Bu hap aynı adet döneminde tekrarlayan bir korunmasız ilişkide ya da farklı aylarda olan korunmasız ilişkide kullanılabilir. Bu hapın düzensiz adet kanamalarına sebep olacağı unutmamalıdır. Ertesi gün hapı levonorgestrel, eğer gebelik sırasında alındıysa fetüse zarar vermez.

59.790 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page