top of page

Kronik vajinal mantar şikayetinizin geçmesi için ne yapmamalısınız?

Kronik vajinal mantar şikayetinizin geçmesi için ne yapmamalısınız? Kadınlar bir kere vajina mantar oldu mu nedense bunun kronikleşmesi çok kolay oluyor. Nedense diyorum ama genelde nedenini biliyoruz. Kadınların bu vajinal mantarı kronik hale getirmemeleri için yapmamaları gereken hayati öneme sahip uygulamalar var. Bu önerileri kadınlara söylediğimizde neredeyse tamamı buna itiraz ediyor ve temizlik duygusunu tatmin edemeyecekleri için bu önerileri pratiğe geçirmeye yanaşmıyor. Hemen anlamışsınızdır, kadınların temizlik tutkusu, temiz ve ak pak olma çabaları aslında kendilerine verdikleri en kötü zarar. Kadınlar kendi kendilerini sabote ediyorlar.


Kronik vajinal mantar şikayetinizin geçmesi için ne yapmamalısınız?

Vajinal mantarın belirtisi, vajinadan gelen süt kesiği gibi akıntı, kaşıntı, yanma, ilişkide ağrıdır. Vajinal mantar, daha önce içtiğiniz antibiyotik nedeniyle, ıslak mayoyla güneşlendiğinizde (çünkü mantar nemi ve ısıyı sever), vajinal floranızı bozacak uygulamalar yaptığınızda oluşur. Normal vajen florasında mantar var ama vajinal mantar şikayetinin oluşması demek normal floranızdaki mantarın çok çok artması ve florada baskın hale gelmesi demektir.


Vajinal mantarın belirtisi, vajinadan gelen süt kesiği gibi akıntı, kaşıntı, yanma, ilişkide ağrıdır. Vajinal mantar, daha önce içtiğiniz antibiyotik nedeniyle, ıslak mayoyla güneşlendiğinizde (çünkü mantar nemi ve ısıyı sever), vajinal floranızı bozacak uygulamalar yaptığınızda oluşur. Normal vajen florasında mantar var ama vajinal mantar şikayetinin oluşması demek normal floranızdaki mantarın çok çok artması ve florada baskın hale gelmesi demektir.Yurt dışında over the counter denilen bir uygulama var. Yani başınız ağrıyor veya vajinal mantarsınız, gidip marketten buna yönelik ilacı reçetesiz alabiliyorsunuz. Bizim ülkemizde mantar ilaçları eczanede satılıyor ve şu anda reçete şart değil, eğer bakire değilseniz ve vajinal mantar olduysanız hemen eczaneye gidip Ketoral vajinal ovül alıp her gün akşam yatarken 1 tane 3 gün kullanabilirsiniz. Eğer reçetesiz verilmiyorsa muayene olmanız gereklidir.


Bu aşamadan sonra yapacaklarınız vajinal mantar şikayetinizin kronikleşmemesi için çok önemli. Şu anda bu satırları okuyan ve çoktan kronik vajinal mantar şikayeti gelişmiş kişilerin de şimdi okuyacakları verilere uymaları tedavileri için elzemdir.


Genital bölgenizi sabun, duş jeli, genital temizleyiciler ile yıkamayın

Renkli ve kokulu tuvalet kağıdı kullanmayın

Islak mendil kesinlikle kullanmayın

Doğum kontrol hapları bazı kadınlarda kronik vajinal mantar yapabilir, eğer kullanıyorsanız kesmenizi öneririm

İç çamaşırlarınızı yıkarken yumuşatıcı koymayın ve iki kere durulama yapın

Gece yatarken iç çamaşırı giymeyin

Çok fazla süt ve süt ürünleri tüketmeyin; günde bir porsiyonu geçmeyin

Tayt, dar pantolon ve külotlu çorap giymeyin Islak mayo ile güneşlenmeyin

Tayt ile spor yapmayın

Kronik mantar şikayeti olan kadınların eşlerinin tedavi olması gerekebilir.

İlişkide kayganlaştırıcı veya başka kimyasal (bebe yağı, vazelin vs ) kullanmayın

Ev temizliğinizde doğal ürünler tercih edin, hipo, kimyasallar, çamaşır yumuşatıcıları vajinal floranızı bozar.

Kliniğimde vulvovajinal deri hastalıkları ile ilgili tüm sıkıntılara çözüm buluyorum. Bu kadar rahat konuşmamın sebebi Queen Mary University of London’dan Klinik Dermatoloji diploması almamdan dolayı. Eğer sizinde kronikleşmiş ve çözüm bulamadığınız genital bölge deri rahatsızlıklarınız varsa doğru adrestesiniz.

18.980 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page