top of page

Lazer ile Vajen Daraltma

Lazer ile Vajen Daraltma; Lazer ile vajen daralır mı? Her alanda gelişen teknolojinin insanlara sağladığı faydaları neredeyse saymakla bitiremeyiz. Bunlardan biri de sağlık alanındadır.


Lazer ile Vajen Daraltma

Artık ameliyatlar dahi insanlar için en kolay ve vücutta çok küçük bir kesi yapılarak, en az iz bırakmayı sağlayarak veya hiç iz olmamasını sağlayarak, yüksek teknolojik aletlerin kullanımı sayesinde oluyor.

Teknolojinin gelişmelerinin tıptaki bu uygulanmaları hastalar ve hekimleri hem etkiliyor hem de şaşırtıyor. Son teknolojik olaylardan bir tanesi de lazer ile vajinel dokunun daraltılması işlemidir.


Vajen dokusundaki genişleme nasıl olur?

Vücut dokuları 17 yaşına kadar olgunlaşır ve yaklaşık 25 yaşından sonra artık eski tonusunu yani gerginliğini kaybetmeye başlar. Bu yıllardan sonra dokularda kollajen ve elastin üretimi artık daha az yapılmaya başlar. Bu aslında hayatın getirdiği , normal bir süreçtir.

Vajen dokusu, etrafında kas ve bağ dokusu bulunan ama kendisi sadece 0.5 cm den daha ince kalınlıktaki mukoza dokusudur. Gebelik, doğum ve de yılların dokulardaki gevşeme etkisi de vajinada, 28 yaşından sonra görülmeye başlar.


Vajinal genişlemenin belirtisi nedir?

Eşiniz genişlik hissedebilir, erken veya geç boşalma sorunu yaşayabilir veya kadında artık eskisi gibi ilişki sırasında orgazm olamama veya penisi hissedememe oluşabilir. Bir diğer vajinal genişleme belirtisi de ilişki sırasında vajenden gaz kaçma sesinin olmasıdır. İdrar tutmada zorlanma da vajen dokusunun destek yapısının kaybolduğunu gösteren bir belirtidir.

Lazer vajen dokusunu nasıl etkiliyor?

Alma Femilift CO2 lazer teknolojisi ile vajinal mukozasında mikro hasarlar oluşturulur ve bu sayede hemen alt kısmındaki dokuda ısı artışı oluşturulur. Buranın ısısı neredeyse 65 dereceye ulaşır. Vücut bu şekildeki bir uyarı ile karşılaşınca, cevap olarak hemen fibroblast denen hücrelerle savunmaya geçer ve normalde azalmış olan fibroblast hücreleri bir hafta içinde bu bölgede artar. Fibroblast denen bu tamir hücrelerinin esas yaptığı işler kollajen ve elastin üretmektir. Bu iki madde dokuların gergin ve sıkı olmasını sağlar.


Kollajen ve elastinin üretiminin burada artması ile valen dokusunda tekrar bir daralma ve sıkılaşma oluşur.

Lazer ile vajen daraltma işlemi ağrılı mı?

Lazer ile vajen daraltma işlemi yaklaşık 20 dakika sürer. İşlem sırasında vajende hafif bir ısı artışı olsa da uygulama yapılan hiçbir kadın ağrıdan şikayet etmemiştir. Uygulama sırasında herhangi bir anesteziye veya ağrı kesici uygulamaya gerek yoktur.


Lazer ile vajen daraltma işlemi sonrası hayat kalitesinde değişiklik olur mu?

Uygulamadan hemen sonra vajinal yanma hissi neredeyse hiç olmaz. Uygulama sonrası kadınlar hemen işlerine dönebilirler. Kadın araba kullanabilir, yürüyebilir veya işine hemen dönebilir. Uygulamadan sonar 3. Gün cinsel ilişkiye girebilir.


Lazer ile vajen daraltma işleminin etkisi ne zaman başlar?

Vajinal daraltmanın etkisi yaklaşık 15 gün sonra hissedilmeye başlanır. Her ay bir kere ve toplamda üç kere yapılan bu uygulama ile daralmanın kadın tarafından en çok hissedilmesi ikinci seanstan sonra oluyor, fakat üçüncü seanstan sonra kadın artık daralmayı ciddi şekilde fark eder. Sadece kadınlar değil erkekler de daralmayı ilk seanstan sonra hissetmeye başlar.

Herhangi bir yan etkisi olmayan bu uygulanın, kadının rahim ve yumurtalığına herhangi bir zararı olmaz. Doğurganlığı etkilemez.

Uygulama öncesi kadınların gebe olmamaları gereklidir, ayrıca idrar yolu infeksiyonu veya vajinal infeksiyon gibi şikayetlerinin uygulama sırasında olmaması gerekir.


Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesinde Alma Femilift Lazer ile vajinal daraltma işlemi yapılmaktadır.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page