top of page

Meme Kanseri Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Meme Kanseri Erken Teşhis Hayat Kurtarır! Yapılan araştırmalara göre 8 kadından birinden meme kanseri görülmektedir. Düzenli mamografi çektirmek bu hastalıktan ölme ihtimalinizi düşürür. Peki kadınlar neden meme kanseri taramalarına düzenli gitmiyor?


Meme Kanseri Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Kadınların birçoğu meşgul oldukları için, yanlışlıkla kanser teşhisi konulacağından korktukları için veya kendilerini sağlıklı hissettikleri için taramaya gitmiyor. Mamogram çekilirken ağrısı olan veya ağrılı bir test olduğunu arkadaşından duyup gitmek istemeyen kadınlar da azımsanmayacak kadar fazla. Yeni mamogram aletlerinde çözünürlük arttığı için memeyi fazla sıkıştırmak gerekmiyor. Bu sayede yeni aletler eski aletlerde olduğu gibi ağrı yapmıyor. 40 – 49 yaş arasındaysanız her yıl, 50 – 74 yaş grubundaysanız her iki yılda bir mutlaka meme taraması yaptırmalısınız. KETEM’lerde ücretsiz olarak mamogram çektirebilirsiniz.


Meme kanserine yakalanmanın altında genetik sebepler olsa da kanser olanların yarısının akrabasında meme kanseri yoktur. Meme kanseri olmamak için sizin de yapabileceğiniz şeyler var. Bebeğinizi mutlaka emzirin. Sigara ve alkol tüketmek meme kanserine yakalanma riskinizi arttırır. Bu tür alışkanlıklarınızı bırakın. Düzenli olarak egzersiz yapın (haftada en az dört saat). Sağlıklı beslenin. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, bunun riskleri hakkında doktorunuzla konuşun ve sizin için uygun olup olmadığını öğrenin. Anne veya kız kardeşinde meme kanseri olan kadınların doğum kontrol hapı kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Acil olarak doktorunuza görünmeniz gerektiren memedeki belirtileri şöyle sıralayabilirim; memenizde sertlik veya ağrı, memenizin bir kısmı şiş ve derisi daha kalınsa, memede kızarıklık, meme başında çekilme veya ağrı, kaşıntı, kanlı akıntı. İleri evre meme kanseri ile doktora gelen kadınlara neden daha önce doktora gitmedikleri sorulduğunda bu belirtilerin kendilerinde yıllardır olduğunu ya geçer diye düşündüklerini ya da utandıkları için eşi veya yakınlarıyla paylaşmadıklarını söylüyor. Herkesin aile hekiminin olduğu bir dönemdeyiz. Bu nedenle kafanızda olan herhangi bir soruyu komşunuza veya akrabanızın tıp okuyan çocuğuna sormak yerine, lütfen aile hekiminize giderek tavsiyelerini yerine getirin.


Meme kanseri artık sadece ileri yaşta değil 30’lu yaşlarda da görülüyor. Bu kadınların aldıkları kemoterapi ve kullandıkları ilaçlar nedeniyle yumurtalıklarının çalışması bozulabilir. Kanser olduğunu öğrendikten sonra insanlar canının derdine düşer ve gebe kalma konusunu pek düşünmezler.

Veya akıllarına gelse de sormaya utanırlar. İyileştikten sonra gebelik isteyebilecek olan bu kadınların tedavileri başlamadan önce hekimlerine sorup bilgilenmesi gereklidir.


Angelina Jolie’nin genetik yapısından kaynaklı meme kanseri olma olasılığı yüzde 87 olduğu için memelerini aldırmıştır. Angelina Jolie’nin bu cesur ameliyatı olmasındaki sebep annesinin 56 yaşında meme kanserinden ölmesi ve Angelina Jolie’ye miras olarak ‘hatalı gen’ olarak bilinen BRCA1 genini bırakmasıdır. Ailenizde meme kanseri olan birinci derece yakınınız varsa bu gen testini yaptırmak konusunda hekiminize danışabilirsiniz.


Türkiye Halk Sağlığı kurumunun hazırladığı ekim ayı bilinçlendirme ayı etkinlikleri ve kanser hakkında bilgiyi www.kanser.gov.tr’den alabilirsiniz.


Kansersiz bir ömür dileğiyle.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page