top of page

Menopoz dönemindeki ateş basmasını ve terlemeyi azaltmak ve baş edebilmek için neler yapılabilir?

Menopoz dönemindeki ateş basmasını ve terlemeyi azaltmak ve baş edebilmek için neler yapılabilir? Menopoz bir anda gerçekleşmez. Adetin tam olarak kesilmesi gerçekleşmeden önce 3-4 senelik bir geçiş dönemi yaşanır. Bu dönemde adet kanamaları artabilir, azalabilir veya araları uzun sürebilir.


Menopoz dönemindeki ateş basmasını ve terlemeyi azaltmak ve baş edebilmek için neler yapılabilir?

Menopoza yaklaşan kadının adet kanamasının artması normaldir. Fakat bu kanama şiddetli olursa hekimi ile görüşmesi gereklidir. Menopoza geçiş döneminde kadın azalan östrojen yani kadınlık hormonu miktarına uyum sağlar. Bazı kadınların ateş basması şikayetinin diğerleri kadar olmaması buna bağlıdır.


Menopoz döneminde ateş basması ve terleme en sıkıntılı belirti olabiliyor. Ateş basması ve terleme nedeniyle evden çıkamayan, uyku problemi yaşayan bir çok kadın var. Gece terlemesi ve ateş basması gece boyunca dört kere olunca kadında uyku kalitesi düşüyor ve yorgunluk halsizlik ve gündelik işlere odaklanamama hatta hayattan zevk alamamaya dahi sebep olabiliyor.

Ateş basması ve terlemenin sıklığını ve verdiği rahatsızlığı, uygulaması kolay birkaç yöntemle azaltabiliriz. Sigara, ateş basması ve terlemeyi arttırır. Sigarayı bırakmak çok faydalı olacaktır. Ayrıca kafein de ateş basması ve terlemeyi arttırdığı için kafein içeren içecekler mesela çay, kahve, soğuk çay, yeşil çay tüketimini azaltmanız veya kesmeniz iyi gelir. Acı baharatlar da bu şikayetleri arttıracağı için tüketilmemesi gereklidir.


Gece yastığınızın altına koyacağınız buzlu bir kalıp sayesinde yastığınızı soğutmak ve ateş hissettiğinizde yastığı çevirerek serinlemek iyi gelebilir. Ayrıca uyuduğunuz odanın serin olması da ateş basması ve terleme sıklığını azaltır.


Gün içinde kat kat giyinmek ve hava geçiren kumaşlar giymek gerekir. Terlemeye başladığınızda üzerinizdekileri incelterek rahat edeceğiniz sıcaklığa ulaşabilirsiniz.


Yürüyüş beden ve ruh sağlığı için çok faydalıdır. Yürüyüş veya egzersiz yapmakta ateş basması ve terleme şikayetini azaltır.


Soya ve karayılan otu düşük doz östrojen içerir. Yukarıda saydığımız önlemleri yapıyor ama hala çok şikayetiniz varsa bu tür ürünleri tüketebilirsiniz, en azından ateş basmasının sıklığını biraz azaltacaktır.


Hormon tedavisi eskiden düşünüldüğü gibi kalp ve kemik sağlığına iyi gelmediği görüldü, bu nedenle menopoza giren her kadına verilmiyor. Ama ateş basması ve terleme şikayeti çok şiddetli olan kadınlar için kullanabiliyoruz. Ayrıca bazı antidepresan veya gabapentin gibi hormon içermeyen ilaçlar ateş basması şikayetini azaltır.

18.969 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page