top of page

Ne kadar D Vitaminine ihtiyacınız var?

Ne kadar D Vitaminine ihtiyacınız var? D vitamini kemik ve diş sağlığı için en temel vitamindir. Eksikliği, kemik veya diş sorunlarının yanı sıra kas ağrısı, depresyon ve hatta saç dökülmesi ve kilo almaya dahi sebep olabilir. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda süper vitamin olarak ilan edilmiştir.


Ne kadar D Vitaminine ihtiyacınız var?

D vitamini için güneş şart mı?


Güneşin D vitamini kaynağı olduğu birçok kişi tarafından bilinir. Güneşte durmak D vitamini sağlıyor ama bir yandan da zararlı etkilere yol açıyor. Mesela cilt lekeleri, kırışıklık, deri kanserleri, melanoma bunlardan bazıları. 20. yüzyılın başlarında dünya genelinde insanların ortalama yaşam süresi 30 idi. Bu nedenle önceden güneş ışığı ile D vitamini elde eden kişilerin güneşin zararlı etkilerinin sonucunu göremeden öldüler. Şu anda ise ortalama süre 79.5. Yani artan yaşam ömrü nedeniyle güneşin UVB ışınının zararı sonucu oluşan melanom ve diğer deri kanserleri görülme sıklığı artmıştır. Bu nedenle D vitamini elde etmek için güneşe maruz kalınacak güvenli bir süre belirtmek zordur.

D vitamini için güneş ışını şart mı?


Yaz aylarında sürülen güneş kremleri derinin D vitamini üretmesini engeller. Güneşe 10 dakika maruz kalan derinin oluşturduğu D vitamini yeterlidir. Yaz aylarında uzun süre güneş altında kalmak size d vitamini sağlamayacağı gibi deri kanseri riskini oluşturur.


Farklı yaş gruplarının ve farklı ten renklerinin, güneş etkisi ile oluşturduğu D vitamini seviyesi değişir. Özellikle 50 li yaşlardan sonra derinin D vitamini yapması neredeyse yok denecek kadar azdır.


Ayrıca koyu renkli kişilerin güneş etkisi ile elde ettikleri D vitamini daha azdır. Bu nedenle ileri yaşta özellikle barsakların yiyeceklerden elde ettiği D vitamini vücut için çok daha önemlidir.


Hangi yiyeceklerde D vitamini elde edilebilir?


Balık, morino balığı karaciğeri yağı, konserve tuna, somon balığı, D vitamini katılmış meyve suları doğal D vitamini kaynağıdır. D vitamini haplarını doktorunuza sorarak kullanınız.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page