top of page

Ofis Histereskopi

Ofis Histereskopi, Gebeliğin oluşabilmesi için vajende bulunan spermin rahim ağzını geçme, rahim içini yüzerek ilerlemesi ve tüpe girip burada ilerlemesi, tüp içinde bulunan yumurtayı döllemesi gereklidir. Tüpte zigot yani döllenmiş yumurta oluşur ve 3-5 gün içinde rahim içine yani endometriyuma yerleşir ve embriyo oluşur.


Ofis Histereskopi

Spermin rahim içinde tüpe ilerleyişini engelleyen sorunlar ve tüpe geçişinde sorun yaratan hastalıklar döllenmenin oluşmasını engeller.

Buna örnek olarak size göstermek istediğim kendi vakalarımızdan bir resim yukarıda yer almaktadır. Ofis histereskopi uygulamam sırasında çekilen yukarıdaki resimde rahim ile tüpün birleşme yerinde et beni gibi bir dokunun (polip) olduğunu görülüyor. Ofis histereskopi ile kolaylıkla alınabilecek bu doku sayesinde tüp girişi açılacak ve döllenme engellenemeyecektir.


Gebe kalmakta zorlanıyorsanız mutlaka ofis histereskopi yaptırın.

Gebe kalamayan kadınlara mutlaka ofis histereskopi ile rahim içi değerlendirme yapılmalıdır. Çok basit ve ağrısız olan histereskopi ile rahim filminde ve ultrasonda dahi görülemeyecek sorunlar kolaylıkla tespit edilir ve yukarıdaki resimdeki gibi polipler aynı seansta hemen çıkarılır.

6 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page