top of page

Polikistik Over Hastalığı Olan Kadınlar Hayat Tarzlarını Değiştirmeli

Polikistik Over Hastalığı Olan Kadınlar Hayat Tarzlarını Değiştirmeli; Miyom, rahimdeki kas hücresinden oluşan sert top gibi bir kas kitlesidir. Bunlara tümör dense de aslında miyomlar kanser değildir.


Polikistik Over Hastalığı Olan Kadınlar Hayat Tarzlarını Değiştirmeli

Düzensiz adet kanaması: uzun süre adet görememe, düzensiz adet görme, sık adet kanaması veya kanama miktarının fazla olması veya ne zaman adet olacağının bilinememesi,

Kısırlık: Polikistik over sendromu kısırlığa en sık sebep olan hastalıktır.

Obesite yani şişmanlık: PKOS olan kadınların %80’inde şişmanlık vardır.

Yüz, göğüs kafesi, karın ve üst bacaklarda tüylenme artışı

Ciddi sivilcelenme veya ergenlik döneminden sonra sivilcelerin oluşması ve sivilce tedavisinden sonuç alamama

Yağlı cilt

Koltuk altındaki deride koyu renk yama şeklinde renk değişiklikleri

Yumurtalıklarda küçük kistler

PKOS’un sebebi net olarak bilinmiyor. Görünen o ki birden fazla etken vardır. İnsülin direnci, androjen hormonlarının artması ve düzensiz kanama bu sebeplerden bazılarıdır.


İnsülin direnci vücuttaki hücrelerin insææüline yanıt vermemesi demektir. Hücreler insüline cevap vermediğinde kandaki şeker miktarı artar. Bunun sonucunda vücut şekeri hücreye sokmak için daha çok insülin salgılar. İnsülin direnci şeker hastalığı olan Diabet Mellitusa sebep olur. Ayrıca deride yama yama renk değişikliği oluşmasının sebebi de insülin direncidir.

PKOS’ta normalden fazla miktarda androjen hormonu (erkeklik hormonu) salgılandığından yumurtalıklardan her ay yumurta salınımı olmaz. Ayrıca artmış erkeklik hormonu nedeniyle tüylenme ve sivilcelenme oluşur.


Düzensiz kanama yani yumurtlamadaki bozukluk nedeniyle kısırlık oluşur. Bazı kadınlarda yumurtalıkta çok sayıda kist gelişir.


PKOS’un birçok tedavi şekli vardır. Kadındaki belirtiye göre tedavi şekillendirilir. Kadının gebe kalıp kalmama isteği de tedavi planı için önemlidir.

Gebelik istemeyen kadınlarda doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı söz konusudur. Bu haplar tüylenmeyi azaltır, adet düzenini sağlar ve erkeklik hormonu olan androjeni azaltacağı için sivilceleri de azaltır. Rahim kanseri riskini de düşürür.


Kilolu olan kadınların zayıflamalarını öneririm. Sadece zayıflamak dahi adet düzenini sağlayabilir. 3 – 5 kilo zayıflamak adeti düzenli hale getirebilir. Kilo kaybı sayesinde kolesterol azalır, insülin direnci azalır, sivilce veya tüylenme gibi belirtilerde düzelme olur.


Şeker hastalarının kullandığı insüline hassasiyetini arttıran ilaçlar PKOS tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar ile vücudun insüline cevabı artar. PKOS olan kadınlarda bu ilaçlar sayesinde erkeklik hormonu olan androjen azalacağı için yumurtlama oluşur ve adet düzenli hale gelir.


Gebe kalmak isteyen PKOS’lu kadınların tedavisinde yumurtlamanın sağlanması ilk istenen iyileşmedir. Fazla kilolu kadınlarda kilo kaybı ile bu sağlanabilir. Yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar da tedavide kullanılabilir. İlaç tedavisi ile yumurtlama başarılı olmayan kadınlarda cerrahi tedavi uygulanabilir. Cerrahi müdahalenin uzun dönem etkisi bilinmemektedir.

61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page