top of page

Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa!

Sağlıklı beslenme denildiği zaman aklınıza küçük ölçülü tabaklar değil, renkli ve doyurucu tabaklar gelmelidir. Sağlıklı beslenmeyi ve diyeti karıştırmamak oldukça önemlidir. Diyet, ister kilo vermenize ister kilo almanıza yönelik, kilo kontrolü için uygulanan bir yemek düzenidir. Bu diyet düzenini muhakkak profesyonellere bırakmak gerekir. Sağlıklı beslenme ise, tamamen vücudun iyiliği için dikkat etmek gereken noktalara değinir. Sağlıklı bir yaşam için tüketilen gıdaların da bir o kadar sağlıklı olması ve vücudun ihtiyaçlarına karşılık vermesi gereklidir. Yaşam kalitenizi sağlıklı beslenerek bir üst seviyeye taşımak sizlerin elinde.


Çağımızdaki hızlı tüketim kültürü, kimyasallarla bezenmiş gıdaları ortaya çıkardı. Bu gıdalar sadece sağlıksız şekilde kilo aldırmakla kalmıyor aynı zamanda sağlığa da zarar veriyor. Organik ve doğal gıdalar sağlık açısından çok yararlıdır. İçerisinde ilaç, kimyasal ve katkı maddesi barındırmayan bu gıdalar, besin değerlerini içinde barındırırlar. Organik ve doğal gıdalar ile vücudunuz beslenirken; katkı maddesi içeren bir üründen faydadan çok zarar alırsınız.

Şeker ve tuzun zararlı olduğu yıllardır konuşuluyor. Rafine şeker ve tuz, doğallığını tamamen yitiren, yapay ürünlerdir. Bu besinlerin organik ve doğal alternatiflerinin olduğunu da belirtmek isteriz. Örneğin rafine şeker yerine agave şurubunu tercih edebilir ve tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Rafine tuz yerine ise kristal tuz kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle iki ürünün yerine de sağlıklı alternatiflerini tüketerek ile sağlığınız için adım atmış olursunuz.


Sağlıklı beslenme denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de yağ kullanımını bırakmak oluyor. Aslında bu oldukça yanlış. Çünkü vücudun yağlara ihtiyacı var. Elbette bu yağlar doğal ise sağlıklı beslenme önerisi olarak veriliyor. Yağ alacağınız zamanlarda yağın doğallığına ve ana besininin faydalarına dikkat edin. Örneğin, Omega 3 bir yağ asitidir ve bu yağ asitlerini içeren zeytinyağı ve avokado yağı, yağ tüketmenin ne kadar faydalı olduğunun kanıtı niteliğindedir.


Sağlıklı beslenme konusunda birçok bilgi kirliliği bulunuyor. Genellikle diyet ile aynı kategoride değerlendiriliyor fakat belirttiğimiz gibi bu yanlış bir tutum. Paketli, yapay ve rafine ürünlerin yerine doğal ürünler tüketilmeye başlandığında beslenme düzeni sağlıklı bir hal alıyor. Yaşam kalitenizi artırmak ve bedeninize iyi davranmak için sağlıklı beslenmeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz.

15 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page