top of page

Self İnseminasyonu Duydunuz Mu?

Self İnseminasyonu Duydunuz Mu? Self inseminasyonu duydunuz mu? Vajinismusu olan kadının gebe kalmasını sağlayacak yöntem… Daha önce bu uygulamayı duydunuz mu bilmiyorum ama self inseminasyon, kadının cinsel ilişkiye girmeden gebeliğini sağlayan bir yöntemdir. Nasıl Mı? Erkek spermi temiz bir kaba boşaltır ve temiz bir enjektöre alınan sperm vajina girişinden ilerletilir ve böylece spermlerin vajina-rahim ağzı-rahim-tüp yolculuğunu tamamlayarak yumurtaya ulaşması ve gebeliğin oluşması sağlanır.


Self İnseminasyonu Duydunuz Mu?

Neden insanlar bu yöntemi kullanıyor? Daha zevkli olan cinsel ilişki dururken buna ne gerek var?


Maalesef cinsel ilişki her kadın için çok kolay olmayabiliyor, mesela vajinismusu olan kadınlar vajinalarına kendileri bile dokunmaktan korkuyor veya ağrı hissediyor, vajinismusu aşamayan veya artık tedavi görmek istemeyen ama bebek sahibi olmak isteyen çift çok fazla, bazen de erkeğin erken boşalması gibi sebeplerden dolayı cinsellik olmayabiliyor. Veya çiftlerin ilişkisi cinsellik içermeyebiliyor. Yeni kurulan bu dünya düzeninde, kadın kendini kadın olarak kodlamıyor ve herhangi bir erkekle ilişkiye girmiyor, veya lezbiyen çiftler bebek sahibi olmak istiyor ama erkek ile ilişki kurmadan bunu yapmak istiyor.


Bu yazıyı özellikle vajinismus şikayeti olan veya erken boşalma gibi farklı bir cinsellik sorunu olan ve ilişkiye giremeyen çiftleri bilgilendirmek için yazmak istedim.


Vajinismuslu kadınların tüp bebek yaptırma oranları veya aşılama gibi işlemleri yaptırma oranları çok yüksek. (Size bu konuda yapılan çalışmalardan bir örnek vereyim;


Vaginismus in Assisted Reproductive Technology centers: an invisible population in need of care, JBRA Assist Reprod. 2018 Jan-Mar; 22(1): 35–41.)


Bu tür yardımcı üreme teknikleri uygulamalarına bazı çiftlerin parası yetse de bazılarının maalesef ekonomisi el vermeyebiliyor. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kısa ve uzun dönemde kadına bazı zararları olabiliyor. Self inseminasyon ise neredeyse bedava olan bir yöntem ve herhangi bir yan etkisi veya zararı yoktur.


Hindistanda yapılan bir çalışmada self inseminasyon yöntemi ile vajinismuslu kadınlarda gebelik oranlarına bakılmış ve çalışmaya katılan kadınların %70’i 6 ay içinde hamile kalmış.Bu çalışma bana çok mantıklı geldi ve belki de kendini çok çaresiz hisseden bir kadına bu uygulamayı anlatarak gebe kalmasını sağlarım diye düşündüm.


Eğer sizde de vajinismus var ve artık cinsellik değil bebek istiyorum diye düşünüyorsanız (aslında biz ağrısız ilişkiyi botulinum toksin enjeksiyonu ile sağlıyoruz ama artık karamsarlıktan dolayı onu da istemeyen kadınlar oluyor) self inseminasyon yöntemini deneyebilirsiniz.


Yumurtlama tarihinizi hesaplayın. Yumurtlama gününüzün yüksek olduğu 5 günlük dönemde her gün eşinizin temiz bir kaba (bardakta olabilir) boşalttığı spermi 5cc ilk enjektöre çekin (iğnesini kullanmayın sadece şırıngayı kullanın ). Yatağa uzanın ve sakin bir şekilde plastik enjektörün uç kısmını vajina girişinize iyice yaklaştırın hatta biraz da içeri doğru itebilirsiniz. Eğer itmeyi başarırsanız enjektörün tamamını da vajinaya itebilirsiniz. Sonra da enjektörün pistonunu yavaşça sonuna kadar ilerletin ve spermelerin vajina içine dolmasını sağlayın. İşlemi sperm kaba boşaldıktan sonra 20 dakika içinde yapmalısınız ki sperm bozulmasın. Sabah yaparım diye spermi buzdolabına vs koymayın, spermler bozulur, sperm aldıktan sonra hemen yapmanız gerekli.


Semen sıvısını vajinaya boşalttıktan sonra 15 dakika yatarak dinlenin, hatta kalçanızın altında yastık olsun spermler rahim ağzına doğru ilerlesin. Ayağa kalktığınızda sıvı gelecek, bu normal bir durum. Akan sıvıdan telaş etmeyin, yeterli sperm tüplere doğru çoktan yola çıktı bile.


Bu ay gebelik olmasa da her ay aynı şekilde uygulamaya devam edin, hemen pes etmeyin. 6 ay içince başarı şansı %70 unutmayın.


Bu yazımızı okuduktan sonra gebe kalan hastalarımızı tebrik ediyoruz ve bebeklerinin resimlerini bizimle paylaşmalarını bekliyoruz.


Vajinismus hastalığından kesin kurtulmak ve artık çift olmak, aile olmak isteyen kadınlara ne zaman isterlerse Botulinum toksin tedavisine bekliyoruz. Botulinum toksin uygulaması sonrası 4 ay gebelik önermiyoruz. Botulinum toksin tedavisi yumurtalıklarınıza, rahminize zarar vermez ve tekrar yapılması gerekmez.

4.974 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page