top of page

Sezaryen Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Sezaryen Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler; Günümüzde kadınlara bir seçenek olarak sunulan sezaryen aslında bir zorunluluktur. Doğal yolla doğum (normal doğum) yapamayan kadınların ve bebeklerinin hayatını kurtarmak için yapılan ameliyattır.


Sezaryen Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tüm ameliyatlarda olan riskler sezaryende de vardır. Bu yüzden kadınlar sezaryeni bir seçenek olarak görmemeli ve isteğe bağlı sezaryene karar verirken çok iyi düşünmeli.


Bir kadın, bir kadın doğum uzmanı ve anne olarak doğal doğumun ne kadar güzel ve zararsız olduğunu size hatırlatmak istiyorum. Türkiye’de 500 bin kadın her yıl sezaryen oluyor. Bunlardan bir kısmı hayat kurtarma yani tıbbi sebeplerden dolayı olsa da büyük bir çoğunluğu isteğe bağlı. Bu kadınlar ya korktukları için ya da doktoru uygun gördüğü için sezaryen oluyor. Hatta ailesi mesela annesi veya kocası istediği için sezaryen olanlar dahi var. Kadınların yaratılışının temelinde olan normal vajinal yolla doğum yapmasını bıraktıran bakış açısı, karından doğurmanın normal olduğunu kabul ediyor.

Sezaryen hayat kurtaracak bir operasyondur. Kar zarar hesabı yapılmalı, anne ve bebeğe oluşacak zarar eğer daha çok ise sezaryen yapılmalı. Bu nedenle acil sorunlar dışında kesinlikle normal doğum yapın. Hiç kimsenin keyfi sezaryen için sizi ikna etmesine izin vermeyin.

Sezaryen hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler


Sezaryen olan bebeklerde akciğer hastalığı riski 4 kat artar.

Normal yolla doğan bebekler daha zeki olur.

Sezaryen sonrası iyileşme süreci en az 6 haftadır. Bu süre boyunca her gün ağrı kesici içilmesi gerekir.

Sezaryen bir batın operasyonudur. Yani tüm ameliyatlar gibi enfeksiyon kapma ihtimaliniz var.

Kan kaybı normal doğumdan daha fazladır.

Sezaryen olduktan sonra 24 saat kadar yemek yenemeyebilir.

Sezaryen yapılan yerdeki cildinizde keloid denen anormal yara iyileşmesi görülebilir. Bu bir nevi derinin anormal çoğalmasıdır, kaşıntı yapar, ağrılıdır ve geçmez. Bu ne doktora bağlıdır ne de kullanılan materyale. Vücut bunu iyileşirken yapar.

Sezaryen sırasında rahimde oluşan kesi dikilir. Bu dikişlere bağlı olarak bu bölgenin kan akımı bozulur ve dikiş atılan yer diğer taraflara göre daha ince olur. Hatta burada istmosel denen bir problem gelişebilir. Bu problemin olduğunda, adet kanaması bittikten sonra kahverengi kokulu lekelenmeler 3-5 gün devam eder ve gebe kalmak zorlaşır.

Karın içinde yapışıklıklar oluşur. Bir sonraki sezaryende burada yapışan organlar yani mesane veya barsak yaralanması olabilir.

İdrar torbası ameliyat sırasında yerinden oynatılır. İyileşirken idrar torbası rahime fazla sıkı yapışır.

493 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page