top of page

Sezaryen Olmuş Kadın Normal Doğum Yapabilir Mi?

Sezaryen Olmuş Kadın Normal Doğum Yapabilir Mi? Sezaryen olmuş kadın normal doğum yapabilir mi? Eski yıllarda sezaryen olmuş bir kadın ancak sezaryen ile doğum yapabilir düşüncesi vardı. Son zamanlarda bu düşünce şekli değişmeye başladı. Artık birçok kadın sezaryen hikayeleri olsa da normal doğum ile bebeklerini dünyaya getirebiliyor.


Sezaryen Olmuş Kadın Normal Doğum Yapabilir Mi?

Sezaryen sonrası normal doğum planlayan kadınların yüzde 60 – 80’i normal doğumu başarabilir. Bazen ise problemler olabilir. En ciddi sorunlardan biri ise rahmin sezaryen kesisi yerinden açılmasıdır. Eğer böyle bir durum gelişirse doktorunuzun acil sezaryen yapması gerekir.


Sezaryen sonrası normal doğum kararı verilmesi aslında birden çok etken değerlendirilerek karar verilmelidir.


Sizin için uygun mu?


Sezaryen sonrası normal doğumu denemek birçok kadın için uygun bir seçenek olabilir. Bu denemeye, sizin uygun olup olmadığına doktorunuzla birlikte aşağıda belirttiğim konuları dikkate alarak karar verebilirsiniz.


Sezaryen sırasında rahminize yapılan kesinin tipi çok önemlidir. Bu kesinin şekline göre doğumu deneyip denemeyeceğinize karar verilir. Bu bilgi sizin tıbbi kayıtlarınızda Yatay yapılan kesi normal doğurmanızı engellemeyecek olan kesi şeklidir.

Daha önceki doğumlar: Eğer sezaryenden başka daha önce normal doğum yaptıysanız, sezaryenden sonra normal doğum yapma şansınız artar. Yabancı ülkelerde 2 kere sezaryen olmuş kadın normal doğumu deneyebiliyor. Fakat Türkiye için bu henüz geçerli değil.

Gelecekteki doğumlar: Her sezaryen size sonraki gebelikler için sorun oluşturur. Eğer çocuk sayısını fazla istiyorsanız, oluşabilecek bu sorunları düşünerek sezaryen olmaya karar vermelisiniz.

Gebelikte hastalık veya gebelik ile ilgili problem: Eğer plasenta olarak bilinen bebeğin eşinin yeri ile ilgili, bebek ile ilgili veya sizin sağlığınızla ilgili bir problem varsa normal doğum yapmak daha sakıncalı olabilir.

Hastanenin özellikleri: Sezaryen sonrası normal doğum planladığınız hastanenin özellikleri, acil sezaryen için her an hazır özellikte olmalıdır. Bazı hastaneler bu tür doğumun yapılmasına yeterli olmadıklarını düşündükleri için izin vermeyebilirler. Bu nedenle hastanenin bu tür doğum için yeterli olup olmadığını sorgulamanız gereklidir.

Gebeliğinizin erken döneminde doktorunuza sezaryen sonrası normal doğumu denemeyi istediğinizi söyleyin. Doktorunuzla birlikte bu konu hakkında detaylı olarak tartışıp birlikte karar vermelisiniz. Böylece bu konu ile ilgili riskleri ve oluşabilecek sorunları erken dönemde değerlendirip sizin buna uygun olup olmadığınızı öğrenirsiniz.

Bu kararı etkileyecek birçok etken erken gebelik döneminde bilinir. Eğer geçirmiş olduğunuz sezaryendeki rahim kesisinin tipini bilmiyorsanız bunu öğrenmek için yeterli zamanınız olur.

Sezaryen sonrası normal doğumun faydaları


Sezaryen sonrası normal doğum yapmanın birçok faydası vardır. Öncelikle karnınızdan büyük bir ameliyat olmayacaksınız. Buna bağlı sorunlar ile karşılaşmayacaksınız. Daha az kan kaybı ve enfeksiyon ihtimali olur. Daha az kan pıhtısı oluşur. Normal doğum ile iyileşme süreniz daha hızlı ve kolay olur. Daha çabuk ayaklanırsınız.


Çok çocuk planlayan kadınların sezaryen sonrası normal doğumu düşünmeleri sayesinde fazla sezaryen olmaya bağlı ileride oluşabilecek sorunlar engellenmiş olur.


Bu sorunlar ne olabilir derseniz? Mesane yaralanması, barsak yaralanması, histerektomi denen rahmin tamamen alınması ve ayrıca plasentanın yerleşme yerine bağlı sorunları sayabilirim.


Riskleri


Sezaryen sonrası normal doğum herkes için uygun bir seçenek olmayabilir. Oluşabilecek bazı sorunları şu şekilde sıralayabilirim: Enfeksiyon, yaralanma, kan kaybı. Oluşabilecek en ciddi sorun rahimin eski yara yerinden açılmasıdır. Bu nadir gelişse de böyle bir sorun hem anne hem de bebeğe zarar verebilir. Eğer kadın daha önceki sezaryeninde rahmine dik kesi yapıldıysa bu risk daha fazladır. Bu nedenle rahim yüksek kısmına dik kesi ile sezaryen olmuş kadınlara normal doğumu denememelerini öneririm. Eğer dik kesi rahmin alt kısmına yapıldıysa normal doğumu deneme şansları olabilir.


Başarılı olmak için en şanslı gebeler


Doktorunuz sezaryen sonrası normal doğum denemesi veya doğumun olması ile ilgili size garanti veremese de bazı belirteçler ile şansınızın yüksek olduğunu söyleyebilir.


En şanslı olan kadınlar daha önce normal doğum yapmış ve doğumlarında suni sancı ihtiyacı oluşmamış olanlardır. Öte taraftan bazı kadınların şansı daha düşüktür:


Şişman olmak

İleri yaş

Zenci veya uzak doğulu olmak

4500 gr’dan daha iri bebek

Gebeliğin 40 haftayı geçmesi

İki gebelik arasında kısa süre olması

Gebeliğe bağlı zehirlenme yani preeklampsi olması.

Değişiklikler için hazır olun


Doğumunuz hakkında belli bir kararınız olsa da gebeliğinizdeki gelişmeler veya doğum anındaki değişiklikler sizin planlarınızı değiştirebilir. Örneğin, doğumunuzu erken yapmanız için sancı verilmesi gerekebilir ki bu durumda tekrar sezaryen olmanız daha iyidir.

314 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários

Não foi possível carregar comentários
Parece que houve um problema técnico. Tente reconectar ou atualizar a página.
bottom of page