top of page

Sezaryen Sonrası Doğru Korunma Önemli

Sezaryen Sonrası Doğru Korunma Önemli! Hamilelik ne kadar rahat geçerse geçsin vücudun oluşan değişimler sonrasında eski haline dönmesi için zaman gereklidir. Sezaryenle doğum yapan kadınların ameliyat nedeniyle rahim dokusunda oluşan kesinin iyileşmesi için en az 2 yıl korunması önemlidir. Daha erken olan gebeliklerde rahim kesi onarımı tamamlanmadığı için gebelik sırasında kendiliğinden bu dokuda yırtılma olma ihtimali vardır.


Sezaryen Sonrası Doğru Korunma Önemli

Kadının yeni doğmuş çocuğuna ilgisini en üst düzeyde yöneltmesi ve ameliyat sonrası oluşan sağlık problemlerinin düzelmesi ve gebelik kaynaklı kan kaybının düzelmesi için doğumdan sonra korunma yöntemine hemen başlanmalıdır. Emzirme gebelikten korur fakat başarısızlık oranı yüksektir. Emzirdiği halde adet gören kadınların gebe kalma riski vardır.Kadınlar sezaryen sırasında takılan spiral ile artık sezaryen sonrası gebelik endişesi yaşamamaktadır. Gynefix firmasının geliştirdiği, hormonsuz, bakırlı spiral, sezaryen ameliyatı sırasında bebek doğduktan sonra kolay bir şekilde rahim içine yerleştiriliyor. Bu yöntem sayesinde kadınların sezaryen sonrası korunma yöntemi için zaman ayırıp doktora gitmesine, 6 hafta beklemesine gerek kalmamaktadır.


Bir ipin üzerine yerleştirilmiş olan 5 adet bakır boncuktan oluşan Gynefix, rahmin üst duvarına gömülüyor ve bu sayede rahim içinde kayma sorunu oluşturmuyor. Adet kanaması miktarını arttırmadığı için kansızlık yapmıyor. İlişkide ağrı yapmaması da en önemli özelliklerinden. PDS ipinin üzerine yerleştirilmiş boncuklardan oluştuğu için batma veya ağrı oluşturmuyor. Salgıladığı bakır iyonları ile sperm hareketini bozuyor ve spermin dölleme yeteneğini ortadan kaldırıyor.


Gynefix firmasından eğitim alan hekimlerin yerleştirdiği spiral uygulama sonrası hemen etkisi başlıyor. 5 yıl koruma sağlayan spiral gebelik istendiği zaman çıkarılınca hemen etkisi ortadan kalkıyor.

Sezaryen ile doğum planlayan tüm kadınların yan etkisi neredeyse olmayan bu spirali hekimlerine sormalarını ve sezaryende kendilerine uygulanmasını istemelerini tavsiye ederim.

1.146 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page