top of page

Vajinal İlişkide Ağrı Sebepleri

Vajinal İlişkide Ağrı Sebepleri, vajinal ilişkide ağrıya neden olan farklı farklı sorunlar vardır. Dokuyu derinlemesine incelendiğinde buranın tek bir doku değil değişik tabakalardan oluşan bir organ olduğu görülür. Her katmandaki hastalık vajinal ilişkide ağrı ile sonuçlanabilir. Bu nedenle ilişkide ağrı aslında bir hastalığın belirtisi de olabilir.


Vajinal İlişkide Ağrı Sebepleri

Yüzeyden derine doğru ilerleyerek vajinal ilişkide ağrı yapabilecek sorunlara değinmek istiyorum.


Bu yazım sadece bilgilendirme amaçlıdır. Yazılanlar herhangi bir hastalığın teşhisini koymak için kullanılmamalıdır.


İlişkide oluşan ağrının ilişkinin hangi seviyesinde oluştuğu çok önemlidir. Daha penisin vajene dokunması veya penetrasyonu sonrası bir ağrı varsa bunun nedeni vulva derisi veya vajina mukozasındaki hastalıktan kaynaklı olabilir. Sık sık genital bölge temizliği yapmak, genital gölge temizleyiciler veya sabun ile bu bölgeyi yıkamak, kokulu tuvalet kağıdı veya renkli tuvalet kağıdı kullanmak, günlük ped kullanmak, tayt giymek, tayt ile spor yapmak, vajinal akıntının olması, doğum kontrol hapı kullanmak veya liken planus, liken simpleks gibi deri hastalıkları, vulva veya vajende mantar olması, genital uçuk veya siğil ilişkide ağrıya sebep olur. Ayrıca daha önce normal doğum yapmış ve epizyotomi olmuş kadınlarda doğumdan sonra ağrının oluşması veya vajinal daraltma işlemi gibi bir ameliyattan sonra ağrının olması buradaki skara bağlı ağrı gelişmesine bağlıdır.

İlişkiye başlayamayacak kadar ağrı hissetmek veya penisin penetrasyonuna izin vermeyen ağrı ise pelvik taban kas spazmı olan vajinismusu düşündürür.

Daha derin ilişkide ağrı hissetmenin sebebi ise; endometriozis, adenomiyozis gibi hastalıklara bağlı olabileceği gibi eğer spiral yerleşiminden sonra derin ilişkide ağrı gelişmişse spiral buna sebeptir. İlişkide pozisyon değiştirdiğinizde ağrınız geçiyorsa , hissedilen ağrının rahimi asan bağların gerilmesine bağlı olduğunu düşünürüz ve ağrı olmayan pozisyonda ilişkiye girmenizi öneririz.


Bazen de idrar yolu enfeksiyonu, rahim enfeksiyonu gibi sebeplerle de ilişkide ağrı hissedilebilir.


Kuruluk yaşayan kadınların kullandıkları kayganlaştırıcı alerji yaparsa buna bağlı yanma ve ağrı gelişebilir.


Bazı kadınlarda ise prezervatif nedeniyle vajen ve vulvada hassasiyet ve ağrı gelişebilir.


Menopoz sonrası dönemde vulva ve vajen mukozasındaki incelme de ağrıya sebep olur.


Sebep ne olursa olsun ilişkide ağrı hissetmek normal değildir ve mutlaka jinekolojik muayenenin yapılması, hastalığın tespit edilip, tedavi edilmesi gereklidir.

185 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page