top of page

Vajinal İnfeksiyon

Vajinal İnfeksiyon, Kadınların sık görülen sorunlarından birisi; vajinal infeksiyon. Vajinit ,vajenin inflamasyonudur. Kadınların hemen hemen üçte birinde hayatlarının bir döneminde vajinit olabilir. Her yaşta kadında olabileceği gibi doğurgan lık dönemi kadınlarda daha sıklıkla olur.


Vajinal İnfeksiyon

Vajende normalde mantar ve bakteri denge halinde bulunur. Bu dengenin bozulması ile vajinit oluşur. Vajenin üst kısmındaki tabakada inflamasyon oluşur. Vajendeki bu dengenin bozulmasının sebepleri şöyle sıralanabilir:


Antibiyotik kullanımı

Gebelik, emzirme veya menopoz dönemindeki hormonal değişiklikler

Vajenin içini yıkama; sabun veya yıkama jeli kullanarak yıkama

Spermisid kullanımı

Cinsel ilişki

İnfeksiyon

Vajinit teşhisi koymak için doktorunuz vajinal akıntıdan örnek alarak mikroskop altında inceler. Doktorunuz tanı için başka testler de yapabilir.Vajinit tedavisi sebebe bağlı olarak yapılır. Hap veya vajinal krem ile yapılabilir.


Mantar infeksiyonuna kandidiazis denir. Kandida denen bir matar türü buna sebep olur. Normalde vajen florasında az miktarda kandida bulunur. Florada normalde bulunan bu mantar, floranın dengesinin bozluması durumunda çoğalır ve mantar infeksiyonuna yol açar. Gebelikte veya kadında şeker hastalığı varsa mantar infeksiyonu daha kolay gelişir. Vajinal kaşıntı ve yanma hissi, vulva da kızrıklık ve şişlik belirtileridir. Vajinal akıntı beyaz, süt kesiği şeklindedir ve kokusuzdur. Tedavisinde vajinal veya ağız yoluyla haplar kullanılır. Yoğurt tüketimi vajinal mantar gelişmesini azaltır.


Bakteriel vajinitis ise buranın florasında bulunan bakterinin miktarının artması ile olur. Balıksı kokan akıntı olur. Akıntı genelde ince, koyu renkli veya gri renkte veya yeşil renkte olabilir. Kaşıntı normalde olmaz ama akıntı fazla ise olabilir. Tedavisinde metronidazol veya klindamisin kullanılır.

Diğer bir vajinit sebebi ise trikomonas denen parazittir. Cinsel ilişki ile bulaşır. Bu paraziti taşıyan kadının diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanması riski artar. Akıntı yeşil veya gri sarı renkte olur. Akıntının kokusu balıksı olabilir. Yanma, rahatsızlık hissi, kızarıklık ve vulvada şişlik olabilir. Bazen de idrar da yanma olabilir. Trikomomas tedavisinde tek doz metronidazol kullanılır. Metronidazol kullandığınızda 24 saat alkol almamalısınız.


Menopoz sonrası veya emzirme döneminde estrojen hormonu düştüğü için atrofik vajinit gelişir. Bunun sebebi bakteri değildir. Vajinal akıntı, rahatsızlık hissi örneğin kuruluk , kaşıntı veya yanma hissi olabilir. Tedavide estrojen verilir. Estrojen ağız yoluyla veya vajinal yolla veya krem olarak kullanılabilir.


Bazı kadınlarda kronik vajinal infeksiyon bakteriel veya mantara bağlı oluşabilir.


Daha detaylı bilgi almak ve muayene olmak için lütfen Ebru Ünal Kadın Sağlığı Ünitesini arayınız. Sağlıklı günler…

150 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page