top of page

Vajinismus Hakkında Sorulanlar

Vajinismus hakkında bana en çok gelen soruları burada sizinle paylaşmak istiyorum. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen bu sorunu yaşıyorsunuz ve belki de yıllardır tedavi olamadınız. Belki de tedavi denediniz ama yapılan tedavi şekilleri pek size göre değildi veya işe yaramadı. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra sizin de artık aktif bir cinsel hayatınız olması için bir adım aarsınız.


Vajinismus Hakkında Sorulanlar

Vajinismus nedir?


Bildiğiniz gibi vajinismus ilişkinin ağrılı olması veya ağrı nedeniyle hiç ilişkiye girilememesi sorunudur. Bazen kadında ağrı kaygısı o kadar çok olur ki ilişkiye girebilecek pozisyona dahi gelemez, eşini kendine yaklaştırmaz.


Kadınların bu tepkileri psikolojik olarak yani korkudan da olabilir ama bir çok kadının sorunu sadece psikolojik kaynaklı olmuyor. İşte tam da bu nedenden sadece psikolojik tedavi her zaman düzelme sağlamıyor. Kadın aslında burada ağrı hissediyor ve ağrı nedeniyle canı yanıyor ve ilişki zorlaşıyor. Ağrının nedeni kasların istemsiz olarak sıkılmasına bağlı vajinanın etrafında barikat oluşturması. Hadi biraz daha ileri gideyim. Ve ben bu barikata bakirelik kemeri diyeyim. Çünkü gerçekten demirden bir kemer varmış gibi içeri penisin girmesini engelliyor bu durum.

Vajinismusun Tedavisi Var mıdır?


Yıllarca sevişememesine çara arayıp da bulamayan kadın artık bu durumun çözümsüz ve tedavisiz olduğuna kendini inandırıyor. Bizi arayan bazı kadınlar gene deneyeceğim ve gene etki etmeyecek diye tedavimizi olmaktan çekiniyor.


Uzun yıllar bir çok hekime, psikoloğa ve hatta üfürükçülere görünen ama bir türlü sevişemeyen kadının bu şekilde düşünmesi çok normal. Hatta internette botulinum toksin tedavisi ile ilgili bir çok saçma yazı varken bu tedaviye karar vermek neredeyse cesaret ister.


Ama net bir şekilde söyleyebilirim ki botulinum toksin uygulaması daha önceki denediğiniz tedavilerden çok farklıdır. İlacın etkisi ile kas gevşekliği sağlanacağı için bir nevi bekaret kemersiz açılacak. Dokunma veya basınç zevk alma gibi hisleri gene hissedeceksiniz ama asla ağrı yapan ve penisin girmesini engellecek bir yapı olmayacak.


Yıllardır vajinismus tedavisinde botoks uygulaması yapan bir hekim olarak çok net bir şekilde söyleyebilirim ki vajinismusun tedavisi botoks ile mümkün.


Vajinismus tedavisinde botoks uygulaması idrar kaçırma sorunu yapar mı?


Bu tezi yazılarında ilk yazan kişi benim sanırım, 13 yıl önce ilk kullanmaya başladığımda böyle bir ihtimal olabilir mi diye düşünerek yazmıştım ve bu internette giderek yayıldı. Zaten doğru olan bişey değilde tahmini şeyler internette daha çok yayılıyor. 13 yıldır vajinismus botoks tedavisi yaptığım hiçbir kadında idrar kaçırma şikayeti olmadı. Çünkü botulinum toksin, sinirleri değil kasları etkiliyor. Vajinismus botoks tedavisi sırasında ilacı mesaneye ne yakın nede komşu herhangi bir yere değil sadece pelvik tabandaki kasların içine yapıyorum.


Ayrıca şunu da eklemek istiyorum; botoks idrar kaçırma tedavilerinde kullanılır. Yani Botoks uygulaması idrar kaçırmasını değil idrar kaçırmamasını sağlar.


Vajinismus botoks tedavisi asla idrar kaçırma sorununa neden olmaz.


Vajinismus botoks tedavisi sonrasında vajinismus sorunu tekrarlar mı?


Bu soruyu tedaviye gelen her kadın mutlaka sorar. Vajinismus botoks tedavisine karar vermiş bir çok kadın mutlaka daha öncesinde kadın doğum doktoru tarafından cinsel terapi seansları almış ve başaramamış veya psikoterapiye gitmiş ama fayda görmemiştir. Gittikleri doktor veya psikologlara botulinum toksin tedavisini sorduklarında hep bu argümanı söylemiştir hekimleri. Botoks etkisi geçince hastalık tekrarlar.


Bazı kadınlar bu soruya kendi içlerinde cevap bulmuş olarak gelir bize. ‘Doktor hanım düşündüm de ben 3-4 ay ilişkiye girersem bir daha neden giremeyim ki? Dedim kendi kendime ve size tedavi olmaya karar verdim ‘ derler. İŞte bu şekilde mantıklı düşünen kadınlara hayranım.


3-4-5 ay ilişkiye girebilen bir kadın vajina etrafı kasları istemsiz sıkmasını unutur ve artık o kasları kullanamaz. İlacın etkisi geçtikten sonra neden bir daha ilişkiye giremesin ki.


Bunu söyleyen hekim veya psikologlar hadi vajinismusun sadece psikolojik nedenlerle oluştuğunu düşünüp bu nedenle bu tedaviyi reddediyorlar diyelim, peki ilişkiye girebilmeyi başaran kadının psikolojisinin düzeleceğini ve artık vajinal kasları kasma veya eşinden kaçma sorununu aşacağını neden söylemiyorlar?


Kadına toplumda ciddi bir baskı var ve çocukluğumuzdan beri bu baskıyı her şekilde hissediyoruz. Kadına yapılan baskı bazı kadınlarda vajinalarını yok saymalarına kadar giden bir süreç ve sonrasında ilişkiye vajinanın olmadığını düşündükleri için ilişkiye girememe, istemsiz olarak pelvik taban kaslarını kasma ve vajinismus kadar ilerleyen soruna neden oluyor.


Kadın olarak siz çok değerlisiniz. Sizin bir parçanız olan vajinanız da sizin en değerli ve size en çok zevk verecek olan organınız. Vajinanızı sevin ve var olduğuna şükredin.


Sağlıklı cinsellik her çiftin hakettiği bir durumdur. Kliniğimizde size yardım etmek için en iyi ortamı ve cihazları ve ekipmanı planladık.


Kliniğimizden randevu almak için 05326324034 arayabilirsiniz.

149 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page