top of page

Vajinismus Tedavisi Sonrası İlk İlişki Kabusunuz Olmasın

Vajinismus Tedavisi Sonrası İlk İlişki Kabusunuz Olmasın! Vajinismus tedavisi olsalar da, vajinismus hastalığı olan kadınlar için ilk ilişki düşüncesi çok çok korkutucu olabilir. Vajinismus tedavisini yapıyorum.


Vajinismus Tedavisi Sonrası İlk İlişki Kabusunuz Olmasın

Vajinismus tedavi işlemi sırasında ve vajinismus tedavisi sonrası kadınlar dilatatör denen genişletici aletleri kullanmaya başlıyor. Bazı kadınlar bu aletleri rahatlıkla içlerine alsalar dahi eşlerini içlerine almakta zorlanıyorlar. Bu sırada fazla yoğun bir kaygı, terleme, bacakları kapatma ile eşlerini itebiliyor. Bu durumun görülmesi aldığınız tedavinin yetersiz veya iyi olmadığından değil. Aslında bu normal bir cevap, onca zamanki korku ve gerginlik bazen bir anda geçirilemez. Tehlike anında tepki veren insanların tepkisi gibi kadın da bu ilk ilişkide hala içinde taşıdığı tedirginlik ve tehlike ve ağrı korkusuna karşı bu tepkiyi verir. Bazı hastalarım dilatatör kullandıklarında çok rahat ettikleri halde psikolojik korkunun etkisi ile ilişkiye başlamakta zorlanıyorlar.


Peki bu durumu aşmak mümkün mü?

Aslında dilatatörü içine almak oldukça iyi bir gelişme. Artık ağrı çekmiyorsunuz, ağrıdan dolayı ilişkiye girememek söz konusu değil. Psikolojik olarak kaygı nedeniyle ilişkiye giremediğinizi eşinizle paylaşın.

Güzel bir akşam yemeği, rahatlatıcı bir duş ve hoş bir müzik ile gerginliğinizi ve kaygınızı azaltmaya çalışın. Eşinizin size nazik davranacağını biliyorsunuz. İstemediğiniz noktada duracağı konusunda da anlaşın. İlk seferde sadece ucunun yaklaşımı konusunda anlaşın. Eğer bacaklarınız çok kasılıyorsa emekler pozisyonda durarak eşinizin size arkanızdan yaklaşmasına izin verin.En önemlisi unutmayın ki vajinismus tedavisi sırasında ilk ilişkiye başlamak bazen zor olabilir. Bunu bilmek bile sizi rahatlatacaktır.


Vajinismus tedavisine rağmen vajinismus tedavisi sonrası hala yaşanabilecek kaygının azalması amacıyla psikoterapi veya benzodiazepin türevleri ilaçları da verebiliyoruz.

94 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page