top of page

Vajinismusun Botulinum Toksin İle Tedavisi Kadına Zarar Verir Mi?

Vajinismusun Botulinum Toksin İle Tedavisi Kadına Zarar Verir Mi? Vajinismus sadece günümüzün hastalığı değil belki de binlerce yılldır bazı kadınları yaşamaktan soğutan bir rahatsızlıktır. Hatta yıllarca bu kadınlara histerik, frijit, psikolojik sorunlu, tecavüze veya tacize uğramış gibi bir çok yanlış ithamda bulunmuşlardır. Ben kadın hastalıkları ve doğum asistanıyken bu kadınları hep psikiyatriye gönderirdik. Hala kadın doğuma muayene olan ve ‘hiç bir sorun yok’ sözünü duyan ve dünyası başına yıkılan bir çok kadın var. Hastalarımın bazıları ‘Siz muayeneye geldiğim 5. Kadın doğum doktorusunuz, diğerleri her şeyin normal olduğunu, kızlık zarımın yapısının ince ve normal olduğunu söyledi. Hatta bazısı alkol iç, kas gevşetici al önerisinde bulundu’ diyerek olayı net şekilde özetliyor. Kadın Doğum Uzmanları maalesef pelvik taban kasını muayene etmiyor.


Vajinismusun Botulinum Toksin İle Tedavisi Kadına Zarar Verir Mi?

Vajinismus şikayeti olan kadının ilişkiye girememe sebebinin pelvis taban kaslarındaki fazla ve istemsiz kasılma sonucu olduğu son 20 yıldır kesinleşti. Doktorların bunu fark etmesinden sonra artık vajinismusa olan ‘psikolojiktir’ ifadesi ‘pelvic taban istemsiz kas spazmıdır’ ile değiştirilmeye başlandı.


Maalesef ki hem ülkemizde hemde dünyada bazı psikolog ve psikiyatristler bu durumu hala sadece psikolojik olarak kabul etmektedir. Oysaki psikiyatrinin hastalıkları sınıflamak için kullandığı DSM 5 te vajinismus “genito-pelvic pain/penetration disorder” yani ‘Genito – pelvik ağrı/penetrasyon (penis girişinin olması ) bozukluğu’ olarak sınıflandırılmıştır. Yani bu hastalığın hem ağrı (patolojik) hem de ağrıya/korkuya bağlı psikolojik etmenleri vardır. Şu şekilde anlatmaya çalışayım kadın ağrı hissettiği için korkar ve korktuğu için ilişkiye giremez.Ben neredeyse 200 den fazla vajinismus şikayeti olan kadını Botulinum toksinile tedavi ettim. Başarı oranı %97. Kadının sizinle ve eşiyle olan iletişimi ve tedavi olma isteği, başka psikolojik hastalık bulunması nedeniyle oran %97. Tedavi olmayı gerçekten isteyen ve hatta psikolojik veya psikiyatrik yöntemler ile tedavi olamamış kadınlarda dahi vajinismusta Botulinum toksintedavisi başarılıdır.


Vajinismusta Botulinum toksintedavisinin zararlarından youtube veya web sayfalarında uzunca bahseden psikolog ve psikiyatristler kanıt olarak kullandıkları yayınlara baktım. Özellikle tekrarlayacağı ile ilgili bir çok veri olduğunu söylüyorlardı. Şu anda Pubmed de neredeyse 21 tane vajinismusta Botulinum toksinuygulaması ile ilgili yayın var, tabi siz bu yazıyı okurken 3-5 tane daha eklenmiş olabilir. Bunlardan sadece 1 tanesinde sekonder vajinismus gelişen yani daha önce ilişkiye girebilen ama sonrasında sıkıntı yaşayan kadınların bir kısmında tekrar Botulinum toksinuygulaması ihtiyacı olduğu ama her uygulama ile ağrılarının ciddi olarak geçtiği ve ilişkiye girebilir hale geldikleri yazılmıştır. Yani hiç ilişkiye girmeyen kadınlar ile yapılan diğer 20 ye yakın çalışmada Botulinum toksinsadece 1 kere yapılmıştır ve uygulamanın tekrarı gerekmemiştir.


Size şunu kesin olarak söyleyebilirim ki hiç ilişkiye girememiş kadınlarda Botulinum toksintedavisi kesin ve kalıcı etkidedir. Uygulamanın tekrarlanması gerekmemektedir. Ayrıca vajinismus tedavisinde uygulanan botulinum toksini sadece pelvik taban yani vajina etrafındaki kaslara yapılmakta ve bu ilaç kesinlikle vücudun başka bir yerine gitmemektedir. Bunu nereden biliyoruz? Çünkü kanda tespit edilmemektedir. Rahim veya Yumurtalığınıza zarar vermez.


Vajinismusun Botulinum toksinile tedavisinden sonra 4 ay kadar gebe kalmanızı istemiyoruz. Çünkü vücuda geçmese de bebeğinizin çok sağlıklı bir ortamda gelişmesini ve büyümesini istiyoruz. Bu nedenle ispatlanmış herhangi bir zararı olmasa da gebeliği 4 ay kadar ertelemeniz gereklidir.


Eğer bir çok tedaviyi denemişseniz veya bu sıkıntı ile ilk karşılaştığınızda veya hiç tedavi olmadınız ve artık tedavi olmaya karar verdiyseniz Vajinismusta Botulinum toksintedavisini deneyebilirsiniz. Botulinum toksini sayesinde kaslarınız kesinlikle artık duvar gibi vajen girişinizi kapatmayacak ve ağrı yapmayacak.


Vajinismus veya ağrılı ilişki için yaptığımız Botulinum toksintedavisinde hafif bir sedasyon veriyoruz. İşlemi kesinlikle hissetmiyorsunuz. Siz uyurken yaptığımız lokal anesteziklerden sonra vajinaya dilatatör koyuyoruz ve uyandıktan sonra ağrı hissetmeden dilatatörler ile egzersiz yapıyorsunuz. Botulinum toksinetkisi henüz başlamadığı için egzersiz sırasında kasılan ve ağrı yapan kasları çok net hissedebiliyorsunuz. Botulinum toksinetkisi 15 gün sonra tam oturuyor. Bu nedenle ilk 15 gün herhangi bir egzersiz veya ilişki denemesi yapmanızı önermiyorum ama sonrasında ister ilişki ile isterseniz dilatatör egzersizi ile başlayabilirsiniz. İşlem yaptığımız kadınların %90’ı ilişkiye 1. Ayda giriyorlar. Geri kalan kısmı ise 2. Veya 3. ayda ilişkiye girmiş oluyor. Çünkü kadınların pelvik kasları gevşemiş olsa da beyinlerinde gelişen korkuyu yenmek için zaman gerekebiliyor.


Bir de şunu eklemek istiyorum bu kadınlarda vajinismus yanı sıra vulvodynia olma sıklığı diğer kladınlardan daha fazladır. Bu nedenle evdeki denemelerinde ağrı hisseden kadınlara buraya uyuşturucu krem sürüp 30 dakika bekleyip sonra ilişkiyi veya egzersizi denemelerini öneriyorum. Güzel olan şu ki bu tedavi ile bu ağrı da belli bir süre sonra geçiyor.


Vajinismus sizi ve eşinizi ciddi şekilde etkileyen bir sıkıntıdır. Korkuya kapılarak bu süreci ötelemeyin. 22 yıl sonra veya 10 yıl sonra bize gelen hastalarımızın söyledikleri hep aynı oluyor: keşke daha önce gelseydim . Zaten bize yazılan yorumlara baktığınıda da kadınlarında size tavsiyesinin ‘geciktirmeyin’ olduğunu göreceksiniz.


Kadın Doğum uzmanların verdiğimiz ‘vajinismus tedavisinde Botulinum toksin uygulaması’ eğitimleri ile bu tedavi daha yaygınlaşacak ve umuyorum ki bu hizmeti kolaylıkla ulaşabilecek, size aktarılan ön yargılar azalcak ve bir çok hekim sizi doğru bir şekilde yönlendirecek.


İstanbul’da bulunan kliniğimizde vajinismusun botulinum toksin İle tedavisi gerçekleştirilmektedir.

79 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page