top of page

Zika virüsü nedir ve hamileler için neden önemlidir?

Zika virüsü nedir ve hamileler için neden önemlidir? Eğer hamileyseniz veya hamilelik planlıyorsanız zika virüsü hakkında bazı bilgileri öğrenmeniz gereklidir. Zika virüsü ilk Afrika, Güneydoğu Asya ve Pasifik Adaları’nda görülmüştür. Zika virüsünü sivrisinekler bulaştırır. Virüsü kapan kişilerde ateş, döküntü, eklem ağrısı, göz kızarıklığı ve baş ağrısı olabiliyor. Zika virüsü kapmış olan hamilelerin yüzde 80’inde herhangi bir belirti olmuyor.


Zika virüsü nedir ve hamileler için neden önemlidir?

El Salvador ve Kolombiya gibi ülkelerde doktorlar hamilelik planları yapanların bunu birkaç ay hatta yıl ertelemesini öneriyor. Bu hafta Dünya Sağlık Örgütü Kuzey, Güney ve Orta Amerika’yı ve Şili’yi bu virüs hakkında tedbir almaya çağırdı. En önemli önlem sivrisinek tarafından ısırılmamaya çalışmak.


Sivrisineklerin üreyebileceği nemli ortamların da azaltılması konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Amerika’da birçok hamile kadın panik içinde bu virüs hakkında doktorlarına danışıyor. Virüs hakkında çok detaylı bilgi olmadığı için henüz bilimsel makale yayınlanmamış.

Zika virüsü anne karnında büyüyen fetüsü etkileyerek beyin gelişimini engeller ve yapısal bozukluk oluşturur veya düşük oluşmasına neden olur. Bu ülkelere çoktan gidip gelenlerin tedirgin olmasını anlıyorum ve umarım sivrisinek ısırmamıştır. Eğer bu ülkelere ziyaret ettiyseniz ve iki hafta içinde belirtilerden en az ikisi görüldüyse mutlaka doktorunuza başvurun.


Zika virüs bulaşan bebeklerde beyin küçüklüğü olan mikrosefali gelişiyor ve beyinde kireçlenme olabiliyor. Tanı koymak için özel kan testleri olmasına rağmen bu çok zor bir test ve maalesef her yerde yapılmıyor. 24 – 28 hafta arasında yapılan ultrason değerlendirmesinde bebeklerin etkilenmesi hakkında bilgi verebilir.

Hamilelik sırasında bu hastalığı kapmış olduğunu düşünen kadınlardan 15 haftalık gebelikten sonra yapılan amniyosentez ile bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınır ve zika virüsü için test edilebilir.


Hastalığın tedavisi maalesef yok. Ateş ve ağrı şikayeti için asetaminofen türü ağrı kesiciler kullanılabilir. Aspirin gibi ateş düşürücüler ise kullanılmamalıdır.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page