top of page

Vajinismus Tedavisi

1850’li yıllarda vajinismusun kadının düşünme ve algı sistemindeki bir sorundan kaynaklandığı düşünülüyordu. Yıllar içinde bu şikayet sebebiyle takip ve tedavi edilen kadınların şikayetlerinin aslında vajina girişini kapatan istemsiz kas kasılması olduğu ve bu kas kasılmasının çözüldüğünde kadının ilişkiye girebilmesinin mümkün olduğu gözlendi.

Vajinismus.jpeg

Vajinismus Tedavisi

Vajinismusun tedavisi mümkündür.

1850’li yıllarda vajinismusun kadının düşünme ve algı sistemindeki bir sorundan kaynaklandığı düşünülüyordu. Yıllar içinde bu şikayet sebebiyle takip ve tedavi edilen kadınların şikayetlerinin aslında vajina girişini kapatan istemsiz kas kasılması olduğu ve bu kas kasılmasının çözüldüğünde kadının ilişkiye girebilmesinin mümkün olduğu gözlendi.

Psikoterapi, fizik tedavi, hipnoterapi gibi tedavilerin amacı, ilişki sırasında oluşan istemsiz kas kasılmasının engellenmesini sağlamaktır. Yani kadının, pelvik taban kaslarını gevşetmeyi ve kontrol etmeyi hedeflemektedir. Dr. Ünal, kliniğinde yaptığı nöromodülatör uygulaması ile vajinal girişteki kasların gevşemesini sağlıyor.

Vajinismus için en kolay ve en etkili tedaviyi sunuyoruz.

Vajinismusun sebebi vajina etrafındaki kasların istemsiz kasılması ve ilişkiye olanak vermemesidir. Tedavideki amaç buradaki kasların gevşemesini sağlamaktır. Biz de, vajinismusa sebep olan kasların gevşemesini sağlamak için buradaki kaslara nöromodülatör ilacı uyguluyoruz. Bu tedavi dünyada birçok merkezde uygulanmaktadır. Kadın Sağlığı Ünitesi olarak, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyoruz. Bize hemen ulaşabilirsiniz.

Vajinismus nedir? Kimlerde görülür?

Vajinismus pelvik taban kası yani vajina etrafındaki kasların fazla ve istemsiz olarak kasılması nedeniyle ilişkiye girememektir. Vajen etrafındaki kasların kasılması ve penisin vajen içine girişinin engellenmesi en yaygın belirtidir. Vajen girişindeki kasların kasılması sonucu, kadın burada şiddetli bir ağrı duyar. Buradaki kas kasılması o kadar şiddetli olabilir ki kadın ve eşi ilişki denemelerinde, vajina giriş kısmında duvar gibi bir yapı var ve giriş kapalı olarak yorumlar. Hatta bir çok çift, duvar gibi vajina girişini kapatan yapının kızlık zarı olduğunu düşünerek, kızlık zarının ameliyat ile alınması işlemini yaptırır. Ama bu tür işlemler maalesef kas kasılmasını ortadan kaldırmayacağı için şikayetlerde iyileşme sağlanmaz.

Birçok platformda sosyoekonomik durumu düşük kadınlarda vajinismusun daha sık görüldüğünü duymuş olabilirsiniz ama tüm kadınlarda vajinismus gelişebilir. Bunun sosyoekonomik seviye ile herhangi bir ilgisi yoktur.

 

Nöromodülatörün etki mekanizması nedir?

Bu tedavide kullanılan ilaç bir nöromodülatördür yani sinir hücrelerine etki eder. Kadının beyninden çıkan ve yaşadığı istemsiz kasılma emrini veren uyarı, sinire gelir ama sinirdeki iletim ilaç ile durdurulduğu için vajina etrafındaki kaslara iletilmez ve kasta kasılma olmaz. Yani kadın istese dahi bu kasları kasamaz. Böylece soruna sebep olan “duvar” ortadan kalkar. Nöromodülatör uygulaması sonrası, kadın ağrısız ve kolay bir şekilde ilişkiye girebilir hale gelir.

Nöromodülatör ile vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisini, hafif sedasyon altında yapıyoruz. Uygulama yapılırken, kadın uyuduğu için herhangi bir ağrı hissetmez. Nöromodülatör uygulamasını, vajen etrafındaki kaslarda birçok noktaya yapıyoruz. Kullanılan ilacın dozu tedavinin başarısı için çok önemlidir. Bu nedenle yeterli doz, eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır.

Nöromodülatör enjeksiyonundan sonra aynı kaslara lokal anestezi ilacı yapıyoruz. Böylece buradaki kaslar 2-3 saat uyuşmuş oluyor. Son olarak, kadın uyanmadan önce vajinaya dilatatör yerleştiriyoruz.  Vajinismus tedavisi yaptığımız hasta, anesteziden uyandığında bu dilatatör yani plastik protez ile egzersiz yapmaya başlıyor. Burası lokal anestezi ile uyuşturulduğu için dilatatörle egzersiz sırasında ağrı hissetmiyor. Dilatatör egzersizi yaklaşık 30 dakika yapılıyor. Böylece kadın, vajeni kapatan herhangi bir duvar ya da zar olmadığını algılayabiliyor. Bu kapanıklığın sebebinin kendi kasları olduğunu fark ediyor. Bu egzersiz ile kadın korku ve kaygılarından kurtuluyor.

İşlem sonrası ilk ilişki ne zaman olmalı?

Vajinismus tedavisinden yaklaşık 10 gün sonra kadın artık bu pelvik taban kaslarını kasamadığını hisseder. Bu süreden sonra ilişkiye girmeyi deneyebilir. Kadının daha önce yaşadığı ağrılı ilişki denemesiden dolayı ilk ilişkilerde kaygılı ve heyecanlı olması gayet normaldir.

Kadın 15 günden sonra mutlaka her gün eşi ile ilişkiyi denemelidir. Eşlere bu dönemdeki tavsiyemiz, karısını sakinleştirip ilişkiye devam etmesidir. İlişkiyi durdurmamasını öneriyoruz. Bazı erkeklerde ise, eşi ile daha önce yaşadığı olumsuz denemelerden dolayı anksiyete gelişiyor ve bu da ereksiyon kaybına neden oluyor. Bu durumda ereksiyonu artırıcı veya uzatıcı ilaçların kullanılmasını öneriyoruz.

Vajen etrafında gevşeme oluştuktan sonra kadın hem eşi ile her gün ilişkiye girmeli hem de her gün en az 1 saat dilalatör ile çalışma yapmalı ve böylece korku veya kaydısı varsa yenmelidir. Tedavi edilen çiftlerin %90’ı birinci ayın sonunda ilişkiye girebilmektedir. Diğer çiftler ise genelde 3. aya kadar ilişkiye girmeyi başarabilir.

 

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus kadın hastalıkları denilince akla ilk gelen teşhislerden biridir çünkü kadınların genelinde görülüyor. Vajinismus, kadınların cinsel ilişkiye girmek istemelerine rağmen, fiziksel olarak bedenin kendini kasarak penisin vajinaya girmesini engelleme durumudur. Bu durum ilişkilerde büyük sorunlar yarattığı gibi vajinismus yaşayan kadınların da psikolojik anlamda ciddi düzeyde olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Ancak vajinismusun teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi artık eskisi kadar zor değildir. 

Vajinismusun nöromodülatör ile tedavi süresi ne kadar süre kalıcıdır?

Nöromodülatörle vajinismusa kalıcı çözüm sağlanır. İlaç etkisi vücuttan kalktığında dahi, kadın için artık ağrılı ilişki veya ilişkiye girememe diye bir problem söz konusu değildir. Çünkü uzun bir süre boyunca ilişkiye giren kadının beyni istemsiz kasmayı unutur. Ayrıca kadın artık korkma ya da kaygı yaşamadığı için vajinismus tekrarlamaz. Nöromodülatörün etkisinin vücuttan kalktığı 4. aydan sonra asla vajinismus tekrarlamaz.

Uygulanan tedavi kadının ilerde gebe kalmasını veya yumurtalıklarını etkiler mi?

Vajinismus tedavisi için kullandığımız nöromodülatör uygulama yapılan kas içinde kalır vücuda yayılmaz yani rahim veya yumurtalıklara ilerlemez. Dolayısıyla yumurtalıkları veya rahmi etkilemez ve gebelikle ilgili bir sıkıntı yaratmaz. Adet düzensizliği yapmaz.

Vajinismus tedavisi için nöromodülatör enjeksiyonu yapılan kadınların işlemden 4 ay sonra gebe kalmalarında hiç bir sakınca yoktur. Gebeliğe veya bebeğe zararı yoktur.

 

Kimler vajinismus tedavisi olabilir?

Daha önce hiç ilişkiye girememiş yani prime vajinismusu olan ya da ilişkiye başlarken ağrısı olan ve bu nedenle ilişkiden kaçınan tüm kadınlara uygulanabiliyor. Daha önce psikoterapi veya başka tedaviler almış, belden uyuşturma yapılmış ama hastalığı geçmemiş, kızlık zarı alınmış ama çözüm olmamış ve başarılı olamamış kadınların hepsi nöromodülatör ile vajinismus tedavisinden fayda görür. Çaresiz değilsiniz.

Vajinismusu olan kadınlar vajen girişlerinde bir duvar olduğunu, bu nedenle çok canları yandığını ve eşlerini içlerine alamadıklarını söylüyor. Aslında canlarını yakan buradaki kas dokusudur. Bu kasın gevşetilmesi ile ağrıları geçer.

 

Vajinismus şikayeti olan kadınlar, nöromodülatör tedavisi ile ilgili yanlış yönlendiriliyor!

Kliniğimizi arayarak vajinismus tedavisi hakkında bilgi almak isteyen kadınların sorduğu sorular:

  • İlacın etkisi kalktıktan sonra vajinismus rahatsızlığım tekrarlar mı?

  • İlaç rahim veya yumurtalıklarıma zarar verir mi?

  • Uygulanan nöromodülatör orgazm sorununa sebep olur mu?

  • Uygulanan nöromodülatörden sonra idrar veya gaz tutamama şikayeti gelişir mi?

  • İnternette bu tedavinin etkili olmadığı söyleniyor.

  • Doktorum bu tedavinin faydası olmadığını söyledi.

  • Gittiğim psikolog ve psikoterapist nöromodülatör tedavisinin etkisiz olduğunu söyledi.

  • İnternette yaptığı genel yorum vajinismusun tedavi edilemeyeceği yönünde.

Bunlarla kafası karışan çok kadın var. Biz, vajina girişindeki kasları gevşeterek ağrınızı ortadan kaldıracağımıza eminiz. Vajinismusun nöromodülatörle tedavisi, etkili, pratik ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Daha önce başka tedavilere rağmen hala sorununuz geçmediyse dahi bu tedavi size çok iyi gelecek ve artık cinsellikten zevk alabileceksiniz ve gebe kalabileceksiniz. Lütfen asılsız söylentilerin çözüme ulaşmanızı engellemesine izin vermeyin.

 

Vajinismus tedavisinin başarı oranı nedir?

Mart 2020’ye kadar, kliniğimizde 200’ün üzerinde kadına nöromodülatör ile vajinismus tedavisini uyguladık. Vajinismus tedavisi yapılan kadınların yüzde 97’si ilişkiye girebilir durumda. 

Vajinismus tedavisinin herhangi bir yan etkisi var mı?

Nöromodülatör ile vajinismus tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavinin oluşturduğu tek etki, vajinada ağrı yapan kasları gevşetmesidir.

 

Vajinismus yaşayan kadınlara hangi tedavileri önermiyoruz?

Kızlık zarının çıkarılması işlemi vajinismusu tedavi etmez. Çünkü buradaki sorun kızlık zarından kaynaklanmamaktadır. Vajinismus vajen etrafındaki kas dokusu ile ilgilidir. Kızlık zarı ortadan kalktıktan sonra ilişkiye giremediğinde kadın umutsuzluğa düşüyor ve bu durum eşiyle ilişkisini daha kötü hale getiriyor.

 

Anestezi uygulaması ile ilişkiye girilmesini veya belden aşağısının uyuşturularak ilişkiye girilmesini de önermiyoruz. Bu sırada kadın ilişkiye girse dahi, uyuşturma etkisi geçince tekrar pelvik taban kaslarını kasar ve sorun devam eder. Yani bu tedavinin hiçbir kalıcı etkisi yoktur. 

Vajinismusun nöromodülatör ile tedavisi bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış bir tedavidir. Aşağıdaki linkler üzerinden Amerika’da yapılan çalışmaya ulaşabilirsiniz ve tedavinin etkisini, başarı oranını, yan etkileri hakkında sonuçlara ulaşabilirsiniz.

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01352546

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21556985

What are the alternatives?

What are the risks and side effects?

The neuromodulator is only effecting the injected muscles. It will not effect the uterus, ovary, bladder or anal sphincter. It will not cause any side effects like urinary incontinence or anal incontinence. The injector’s knowledge and experience has paramount importance for the success of the procedure.

Before the operation

Who is a good candidate?

If you have pain during sex or not able to have intercourse, feel like there is a wall at the entrance, neuromodulator injection will help you. You might have had physiotherapy, dilatator exercises or hypnotherapy, or hymen removal and still have vaginismus problem. Please be sure that neuromodulator injection will help you.

What are the complementary procedures?

After the operation?

Neuromodulator’s effect will be seen in 10-14 days. We recommend to wait till the effects settle. After 14 days you may start to have sex with your partner or you may try with vaginal dilators exercise to see that the muscles are relaxed. You may travel back to home right after the vaginismus treatment. You may continue your daily life.

What type of anesthesia is used during the procedure?

Is it covered by insurance?

When will you see the results & how long will they last?

Neuromodulator effect will settle in 14 days. After 14 days you will start to have sex. They stay at the muscles for 6 months. After the effect resolves you may start to contract the perineal and deep pelvic muscles again. Since your brain will forget to over-contract the pelvic muscles, you will never need another treatment. The effect will be permanent. 90% of our patients achieve sexual intercourse within one month. %97 of our patients achieve pain free sex within 3 months.

For your partner, it may be difficult to have erection or continue erection at first weeks. (S)he also needs adaptation to your new situation. Dr. Ünal may prescribe some medication to your partner to help him/her continue the erection and prevent premature ejaculation.

During the operation

Vaginismus treatment with neuromodulator injection will last in 30 minutes. After the procedure you may continue your daily life. If you are coming to Istanbul from abroad, you can travel back home at the same day after the procedure.

Dr. Ünal is performing neuromodulator injection to the pelvic floor muscles under sedation to treat the vaginismus. Woman would not tolerate the injection without sedation. After you will be sedated, you will be placed in the lithotomy position, and Dr. Ünal will inject the neuromodulator in the right muscles around the vagina. Then, she will place a vaginal dilator in the vagina while you are sleeping. When you wake up from anesthesia, you will do exercise with dilator for 30 minutes. The whole procedure will take 1 hour. After the procedure you may continue your daily life.

Only one session of neuromodulator treatment will help you. You do not need to repeat the procedure. You may come to our clinic alone, we do not need your partner.

Is it safe?

How much does it cost?

bottom of page