top of page

Himenoplasti

Kızlık zarı olarak bilinen himen dokusu çeşitli sebeplerden dolayı deforme olabilir fakat kızlık zarı çoğu durumda eski haline geri getirilebilir.

 

Kalıcı kızlık zarı onarımı demek, ameliyattan sonra yıllar geçse de ilişkide kanama olması demektir. Yani kalıcı onarım, kızlık zarının, ilişki öncesi orijinal haline getirilmesi işlemidir. Kullanılan çok farklı ameliyat yöntemleri vardır.

 

Kızlık zarının deformasyona uğraması bir hastalık değildir. Bu nedenle hiçbir kadın doğum uzmanına asistanlığında kızlık zarı onarımı eğitimi verilmemektedir. 

kızlık3.jpg

Farklı himenoplasti türleri var mıdır?

İki farklı himenoplasti stili uyguluyoruz. Ameliyattan sonraki 3 gün içinde ilişkiye girmeyi planlıyorsanız geçici himenoplasti yapıyoruz. Bu teknik ile ilişki sırasında mutlaka kanama yaşarsınız. Bu teknikte dikişler tanınmaz haldedir ve kısa süre içinde eriyecektir.

Planlanmış bir ilişki tarihiniz yoksa ve önceden hazırlıklı olmak istiyorsanız kalıcı himenolasti tekniği sizin için daha uygun olacaktır. Ameliyattan sonra 7 gün yatak istirahati yapmanız gerekmektedir. Kızlık zarı vücudun merkezindedir, tüm vücut hareketleri yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu teknikte düzgün bir iyileşme elde etmek için sıkı bir yatak istirahati yapmanız gerekir. Bazı kliniklerin dinlenme gerektirmediğini biliyoruz, ancak biz gerçek bir yatak istirahati ile en iyi sonucu alacağınıza inanıyoruz.

Kalıcı kızlık zarı için en iyi yöntem hangisi?

Kalıcı kızlık zarı onarımı demek, ameliyattan sonra yıllar geçse de ilişkide kanama olması demektir. Yani kalıcı onarım, kızlık zarının, ilişki öncesi orijinal haline getirilmesi işlemidir. Kullanılan çok farklı ameliyat yöntemleri vardır. Kızlık zarının deformasyona uğraması bir hastalık değildir. Bu nedenle hiçbir kadın doğum uzmanına asistanlığında kızlık zarı onarımı eğitimi verilmemektedir. 

Dr. Ünal da tıp fakültsinden mezun olduğunda bu işlemi hiç bilmiyordu ama plastik cerrahı Dr. Ersal Kaya ile yaptıkları işlemlerde geliştirdikleri teknik sayesinde şu anda kızlık zarını orijinal haline getirebiliyor. Dr. Ünal, 2010’dan beri kendi geliştirdiği bu tekniği kullanıyor.  

İnternet aramalarında Flep yöntemi olarak karşınıza çıkan teknikte, mukozanın bir kısmı kaldırılıyor ve tam karşısındaki uca dikiliyor. Aslında bu işlemin başarısı çok yüksek değil (yaklaşık %20 başarı oranına sahip). Dr. Ünal, uyguladığı teknikte kızlık zarının dezenforme olmuş alanlarını temizliyor ve uçlarını birleştiriyor. Yan mukozada gevşetme ve doku yürütme yaptığı için Dr. Ünal’ın kullandığı yöntem Flep yöntemine benzemektedir. Dr. Ünal’ın kendi geliştidiği teknikle himenoplastideki başarı oranı %90’ın üzerindedir. Ayrıca Dr. Ünal’ın tekniğinde skar dokusunun çıkarılması sayesinde vajina girişi de daraltılmaktadır. Bu nedenle, kızlık zarı dikimi ameliyatı sonucunda orijinal himen elde edebilmektedir.

Kızlık zarının seviyesinden önce, labia minoranın iç kısımlarının birleştirilmesi şeklinde yapılmış ameliyat sonuçları görmekteyiz. Bu teknik anatomiye uygun olmadığı için Cosmetic Gynecologist Dr. Ünal önermemektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi nasıl bir işlemdir?

Geçici kızlık zarı dikimi işlemi 15 dakika sürer. Kliniğimizde bu işlem lokal anestezi ile yapılıyor. Kontrollü bir kesik oluşturup bunu dikiyoruz. Böylece ilişki sırasında oluşturulan kesikten kanama oluyor, yani kanamayı yapan dikiş değildir. Kızlık zarında basit bir yara oluşturuluyor, bu nedenle ilişki sırasında kesinlikle kanama elde edileceğinde nemin olunuyor. 

Dr. Ünal, bu işlem günü veya sonrasındaki beş gün içinde ilişkiye girilmesini öneriyor. Geçizi kızlık zarı onarımından sonra yatarak dinlenmeye gerek yok; çünkü oluşturulan yaranın iyileşmesini hedeflemiyoruz, kanamanın olmasını hedefliyoruz. Bu nedenle düğün günü dahi geçici kızlık zarı onarımı yapılabilir. Düğünde veya kına sırasında hareket etmek oynamak dokuya herhangi bir zarar vermez, ilişki sırasında ağrınız olmaz.

Dr. Ünal hangi tekniği kullanıyor?

Dr. Ünal, orijinal kızlık zarı yapısına sahip olacak şekilde himenoplasti ameliyatını gerçekleştirmektedir. Flap yönteminin başarı oranı düşük olduğu için bu yöntemi önermiyor. Kendi geliştirdiği ve 2010’dan beri kullandığı ameliyat yöntemi ile kızlık zarının orijinal yapısına sahip olacaksınız.

Kızlık zarı ameliyatı yapıldığı anlaşılır mı?

 

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı yapıldığı anlaşılmaz. Bizim uyguladığımız kalıcı kızlık zarı onarımı ameliyatlarından sonraki kontrollerde bazen biz bile ameliyat ettiğimizi anlayamıyoruz. İlişkiye gireceğiniz kişi de kalıcı kızlık zarı onarımı yapıldığını kesinlikle anlayamaz. Geçici kızlık zarı onarımı hekim muayenesinde anlaşılabilir ama ilişkiye girdiğinizde partneriniz anlayamaz. 

Uygun fiyatlı olduğu için tercih edilen, tıp doktoru olmayan kişilerin yaptığı uygulama sonrasında çok zor durumda kalan çok fazla genş kız var. Çünkü işlemi yapan kişi, kendiliğinden erimeyen dikişler kullanıyor ve yanlış bölgeleri dikiyor. Böyle bir dikiş tabiki partner tarafından farkedilecektir ama uygun malzeme, steril ortam ve iyi teknikle yapılan geçici kızlık zarı onarımı kimse tarafından anlaşılamaz.

Kalıcı kızlık zarı onarımında mı geçici kızlık zarı onarımında mı kesin kanama olur?

İki yöntemde de ilişki sırasında kesin kanama olur. Aralarındaki temel fark ilişkiye girme süresidir. Geçici yöntemde ameliyat sonrası kısa süre içinde ilişkiye girmek gerekse de kalıcı yöntemde ameliyattan uzun zaman sonra dahi ilişkiye girilse kanama olur.

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı planlanan ilişkiden ne kadar süre önce yapılmalıdır?

 

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı için genç kızlar genelde düğünden veya planlanan ilişkiden 1-2 ay önce başvuruyor. Planlanan bir düğün varsa bu işlemi bir iki ay içinde yapmak mantıklı değildir. Çünkü kalıcı kızlık zarı onarımından sonra yedi gün istirahat zorunluluğu vardır ve düğün öncesi dönemde bu durum size zorluk çıkarabilir. 

Dr. Ünal, kalıcı kızlık zarı onarımını en az üç ay öncesinde yaptırmanızı öneriyor.

 

Kalıcı kızlık zarı ameliyatı sonrası iyileşme kötü olursa çözümü var mı?

 

Kızlık zarı ameliyatı oldunuz ama ameliyat tutmadıysa, 1 ay sonra ikinci ameliyatı olabilirsiniz. Dr. Ünal’ın ikinci kez kalıcı kızlık zarı ameliyatı yaptığı ve iyileşme gördüğü genç kızlar var. Ama ikinci ameliyatta başarı şansı %70 civarındadır. Eğer kalıcı kızlık zarı onarımı yaptırdınız ve başarısız olduysa, geçici yöntemi denemek sizin için daha kolay ve kesin kanama veren seçenek olabilir.

 

Geçici kızlık zarı onarımı sonrası ne kadar süre içinde ilişkiye girilmeli?

 

Geçici kızlık zarı onarımından sonra ilk beş gün içinde ilişkiye girilmesi halinde kesin kanama görülür. Yani geçici kızlık zarı onarımı ameliyatı yapıldıktan hemen sonra da ilişkiye girebilirsiniz, birkaç gün sonra da. Her iki durumda da kanamanız olur ama işlemden bir hafta sonrasında işlemin etkisi kaybolur.

 

Kalıcı himenoplastiden sonra başka bir muayeneye ihtiyacım var mı?

 

Kalıcı himenoplasti ameliyatından sonra %5 başarısızlık riski vardır. Ameliyattan 1 ay sonra kontrol muayenesine gelmek uygun olacaktır.

Alternatif tedaviler mevcut mu?

Riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Operasyondan önce

Kalıcı kızlık zarı onarımından önce vajinal akıntınızın olmaması gereklidir. Aksi halde enfeksiyon nedeniyle ameliyat edilen dokuda açılma olacaktır. Enfeksiyon akıntısı varsa ameliyat öncesi mutlaka antibiyotik ile tedavi edilmelisiniz.

Kızlık zarı onarımı adet kanamanızdan hemen sonra veya adete 7 gün kalana kadar yapılmalıdır. Ameliyat sonrası hemen adet görmeniz yara yerinde açılmaya sebep olabilir.

Ameliyattan önce bu bölgeyi sabun, duş jeli veya genital bölge temizleyici ile yıkamayı bırakmalısınız ve günlük ped kullanmamalısınız. Mukozada alerji ve dermatit gibi yara yerinin iyileşmesini geciktirecek sorunlar olmamalıdır.

Bu işlem kimler için uygundur?

Hamile olmayan her kadın bu ameliyatı olabilir.

Bu işlemi destekleyici başka tedaviler mevcut mu?

İlişkide vajinal genişlik hissediliyorsa, kızlık zarı onarımından önce vajinal lazer ile daraltma işlemi yapabiliyoruz. Kızlık zarı onarımı ile aynı anda iç dudak küçültme işlemini de yapabiliyoruz. Hatta bazı vakalarda vajinal daraltma, genital beyazlatma, kızlık zarı onarımı ve labioplasti işlemlerini bir arada yapıyoruz. Yara yeri iyileşmesini artırmak için PRP ismindeki yara yeri iyileştirici serum ile destekleme de yapabiliyoruz.

Ameliyat öncesinde şunu bilmelisiniz ki, ameliyatınız hangi teknikle yapılırsa yapılsın, kim yaparsa yapsın, kızlık zarının ameliyat sonrası iyileşmeme ihtimali vardır. Dikişlerin açılması çoğunlukla hareket etmeye ve vajinal enfeksiyona bağlıdır.

Operasyondan sonra?

Başka yerde ameliyat olduktan sonra işlemin başarısının kontrolü için Dr. Ünal’a başvuran genç kızlar, doktorunun işlem sonrası herhangi bir istirahat önermediğini ve normal hayatlarına hemen devam ettiklerini dile getiriyorlar. Bu durum tabiki yapılan ameliyatta başarı şansını ciddi derecede düşürüyor.

Dr. Ünal, kalıcı kızlık zarı ameliyatı sonrası en az yedi gün tamamen yatak istirahati öneriyor.

Vücudumuzun en hareketli yeri orta hattıdır. Yani sağdan sola dönerken elinizi veya ayağınızı sabit tutabilirsiniz ama orta hat olan kızlık zarının da bulunduğu pelvik tabanı hareketsizdir, sabit tutamazsınız. Oturup kalkma, yürüme, koşma, tuvalete gitme sırasında bu bölge gerilir. Kızlık zarı onarımı sonrası hareket kısıtlaması mekanik ve fizyolojik sebepler nedeniyle gereklidir. Kızlık zarı onarımı için kullanılan dikişler çok incedir ve buradaki mukozanın iyileşmesi için dikişlerin bir süre burada işlevsel şekilde kalması gereklidir. İlk yedi gün, yani dikişlerin etkisinin azalıp, dokunun iyileşmeye başladığı zamana kadar mutlaka hareketsiz yatmanız gerekir.

Ameliyattan sonra bir hafta duş almamalısınız. Ayrıca ameliyat sonrası ilk yedi gün kabız kalmamalısınız, ilaçlarınızı düzenli kullanmalısınız ve pansumanınızı sabah akşam yapmalısınız.

Kızlık zarı ameliyatından sonra 1 ay bisiklete binmemelisiniz, koşu yapmamalısınız. Pilates ve yoga gibi sporlara ameliyattan 1 ay sonra başlayabilirsiniz.

İşlem sırasında hangi anestezi tipi kullanılıyor?

Bu işlem sırasında anestezi şart değildir. İşlem uygulanan bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğu için işlem sırasında ağrı hissetmezsiniz. Uyuşturma işlemi dahi ağrılı değildir.

Hastayı uyutan anestezinin kendine göre riskleri vardır, alerji, bulantı, kusma vb. Uyutulmanın uygulanmadığı hastalarda, ameliyat sonrası dönem daha konforlu oluyor. Dr. Ünal, hem kalıcı hem de geçici yöntemde lokal anestezi kullanıyor.

Sigorta tarafından karşılanıyor mu?

Sonuçları ne zaman göreceksiniz ve ne kadar süre kalıcı olacak?

Operasyon sırasında

Güvenli mi?

Bu işlemin fiyatı nedir?

bottom of page