top of page

Gynefix Spiral

Gynefix spiral, ucunda düğüm bulunan, özel bir ipin üzerinde 4 tane (mini boy) veya 6 tane (maksi boy) bakır boncuk bulunan, hormon içermeyen bir spiraldir. Gynefix spiral, içerdiği düğümün rahim duvarına sabitlenmesi ile  yerleşimi yapılır. Kadın Sağlığı Ünitesi olarak, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyoruz. Bize hemen ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Image 2023-04-05 at 10.57.41.jpeg

Gynefix spirali kim geliştirdi?

Belçikalı kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Dirk Wildemeersch tarafından geliştirilmiş olan Gynefix U/RİA, uyumlu rahim içi araç olarak Türkiye kadınlarının kullanımlarına 2015 yılında sunulmuştur.

 

Avrupa’da yirmi milyondan fazla kadın, gebelikten korunmak için Gynefix spiral kullanıyor. Çin de ise 5 milyon kadın, istenmeyen gebelikten korunmak için bu yeni ve modern yöntemi kullanıyor.  Gynefix spiral Belçikada üretilmektedir.

 

Gynefix spiralin özellikleri nelerdir?

Gynefix spiral, ucunda düğüm bulunan, özel bir ipin üzerinde 4 tane (mini boy) veya 6 tane (maksi boy) bakır boncuk bulunan, hormon içermeyen bir spiraldir. Gynefix spiral, içerdiği düğümün rahim duvarına sabitlenmesi ile  yerleşimi yapılır.

Gynefix spiral, eski tip T spirallerin 1/3 boyutundadır.

 

Sert değildir, rahimde batma hissi yapmaz, rahime batmaz, yapışmaz.

Aynı küpenin kulakta duruşu gibi, Gynefix spiral de yerleştirildiği yerden kaymaz.

Yer değiştirmez. 5 yıl koruma sağlar. %99.9 gebelikten koruma oranı vardır.

Kullanan kadınlar arasında yüksek memnuniyet vardır. Gynefix spiral kullanan kadınların %94’ü Gynefix kullanmaktan memnun olduğunu ve yan etki hissetmediklerini söylemiştir.

Gynefix spiral istenmeyen gebelikten nasıl korur?

Gynefix, boncuklardan rahim içine her gün salgıladığı bakır sayesinde spermin rahim içindeki hareketini bozar. Sperm, rahim içinde ilerleyemez ve yumurtaya ulaşıp dölleyemez, böylece gebelik engellenir.  Gynefix spiral takımı yapılmış kadının adet döngüsünde ve kanama miktarında değişiklik olmaz.

Gynefix spiral kaç yıl korur?

Gynefix spirali gebelikten koruma oranı %99.9 dur, çok yüksektir. Gynefix yerleşiminden sonra 5 yıl koruma sağlar. Gebelik istendiğinde kolayca çıkarılır. Çıkarıldığı hafta etkisi ortadan kalkar ve gebe kalma potansiyeli normale döner.

5 yıl süresi dolan Gynefix spiral çıkarılır çıkarılmaz yenisi hemen yerleştirilebilir.

 

Gynefix spiralin, T spiralden farkları nelerdir?

Kadınlar,  bakırlı T spiral kullanmış arkadaşlarının yaşadığı yan etkileri görerek bu çok etkili ve kolay yönteme mesafeli davranıyorlar.  T spiral kullanan kadınların %70’i memnundur.

 

Gynefix spiral, yeni modern yapısı sayesinde bu yan etkilerin hepsini ortadan kaldırmıştır.

 

Her kadının beden ölçüsü, vücudu, yüzü nasıl birbirinden farklı ise, kadınların rahim büyüklükleri de birbirinden farklıdır. Gynefix spiralin en önemli özelliği,  iki farklı boyutunun olması ve tüm rahim tiplerine  uygun ve uyumlu şekilde yerleşiminin yapılabilmesidir.

 

T spiralin  tek boyu vardır.  T spiralin, 32 mm genişliğinde kol uzunluğu vardır. Rahim iç ölçüsü küçük olan kadında batma yapabilir. Rahmi 32 mm  den büyük olan kadında ise kayma yaparak yer değiştirir. T bakırlı spiraller, plastik bir T yapının üzerine bakır teller sarılmış şekildedir. T şeklindeki sert plastik nedeniyle bazı kadınlar ilişkide ciddi ağrı hisseder. Gynefix’in yeni modern yapısı sayesinde kadınlar, cinsel  ilişki sırasında kesinlikle Gynefix’e bağlı ağrı hissetmezler.

 

T bakırlı spiral kullanan kadınların adet dönemlerindeki kanamada ciddi oranda artış olur. Bu artış neredeyse 1 yıldan fazla adet döngülerini kapsar, 1 yıldan sonraki adet kanamalarında azalma olsa da, spiralsiz dönemlerinden daha fazla kanamaya sebep olur. Bu da kadınlarda kansızlık, demir eksikliği yapabilir.

 

Gynefix spiralin küçük ve esnek yapısından dolayı adet dönemindeki kanamada artış olmaz. Yerleşim yaptıran kadınların, 6 ay sonraki adet kanama miktarı, Gynefix kullanmadıkları  dönemdeki adet kanaması kadardır. Gynefix kullanan kadınlarda kansızlık olmaz.

Daha önce hiç doğum yapmamış kadınlar Gynefix Spiral kullanabilir mi?

T spiralin tek boyu vardır ve bu 32 mm genişliktedir. Bu nedenle doğum yapmamış kadınların rahmine büyük gelme ihtimali vardır. Bu da kadında adet kanamasını arttırır, kasık ağrısı yapar ve cinsel ilişkide ağrı yapabilir.

Gynefix spiralin 4 boncuklu mini boyunu, hiç doğum yapmamış kadınlar güvenle kullanabilir. Kesinlikle batma, ağrı, kanama artışı yapmaz. Takarsınız unutursunuz.

Gynefix  spiral hiç doğum yapmamış kadınlara güvenle yerleştirilebilir. Kadınların ilerde yaşayacakları gebelikler ile ilgili herhangi bir sıkıntı oluşturmaz.

 

Gynefix spiral yerleşimini hangi hekimler yapabilir?

 

Gynefix spirali, sadece yerleşim konusunda eğitim almış kadın hastalıkları ve doğum uzmanları yapabilir.

 

Op. Dr. Ebru Ünal, Gynefix yerleşimi eğitmenidir. Türkiye ve dünyanın bir çok yerinden hekimlere Gynefix yerleşimini göstermiş, uygulama eğitimi vermiştir.

 

Gyenfix Spiral yerleşimi nasıl yapılır? Ağrı olur mu?

Gynefix yerleşimi için adet döneminizde olmanıza gerek yoktur.  Adetli veya adetsiz döneminizde yerleşim yapabiliriz.

Yerleşim, normal jinekolojik muayene masasında yapılır.  Yerleşim öncesi ultrason ile rahminizi  değerlendiriyoruz.  Gynefix yerleşimi, rahim üst duvar kalınlığı 1 cm ve üzeri olan kadınlar yapılabilmektedir.

 

Uygulamadan 1 saat önce NSAİ türü bir ilaç alınması uygulama sırasında daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Gynefix spiral yerleşimi sırasıda anestezi alınmasına gerek yoktur. Rahim ağzını lokal anestezi ile uyuşturduğumuz için Gynefix yerleşimi sırasında ağrı hissetmezsiniz.  (Muayene fobisi olan, isteyen kişilere sedasyon altında yerleşim yapabiliyoruz.) Gynefix spiral takılması ağrısız bir işlemdir.

 

Gynefix spiral yerleşim randevunuza gelirken lütfen aç olmayınız.   Yerleşim sonrası işinize veya sosyal hayatınıza hemen dönebilirsiniz.

 

Gynefix yerleşimi sonrası bir kaç gün lekelenmeniz olması normaldir.

 

Daha önce hiç doğum yapmamış veya evli olmayan tek eşli kadınlar da Gynefix’i çok rahat bir şekilde kullanabilir. Doğum yapmamış kadının rahmine uyum sorunu oluşturabilen eski tip T spiralin aksine Gynefix tüm rahim tipleri için uygundur.

 

Gynefix spiralin faydaları:

  • Bir kere takıldıktan sonra korunmak için herhangi başka bir yöntem kullanmanıza gerek kalmaz.

  • Takarsınız unutursunuz.

  • Gebelikten koruması 5 yıl sürer.

  • Gebelikten koruma etkisi yerleşim yapılır yapılmaz başlar.

  • Kimse doğum kontrol yöntemi kullandığınızı anlamaz.

  • Günlük hayatınızı veya ilişki sıklığınızı etkilemez.

  • Doğum sonrası 3. Ayda veya emzirirken takılabilir.

  • Tüm kadınlar kullanabilir.

  • Gebe kalmayı planladığınızda veya artık kullanmak istemediğinizde sadece çıkarttırmanız yeterlidir.

Gynefix Spiral kimler için uygun değildir?

Gebelik şüphesi olan kadınlara yerleşim yapılamaz. Gebelik şüphesi olan kadına, gebelik testi yapıyoruz, negatif ise yerleşim yapıyoruz.

Üç aylık iğne yaptırmış olan kadınlara Gynefix spiral yerleşimi yapmak için, son iğneden sonra 6 ay süre geçmesi gereklidir. 6 aydan önce Gynefix spiral yerleşimi yapılmaz.

Sezaryen veya Doğum yapmış kadınlara, doğumdan 3 ay sonra yerleşim yapılabilir.

Aktif rahim içi veya yumurtalık veya vajina infeksiyonu olan kadınlara yerleşim yapılamaz. Tedavi edildikten sonra yerleşim yapılabilir.

Gynefix spiral kullanımı tek eşli kadınlara önerilir. Gynefix spiral cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemez.

Modern korunma yöntemlerini öğrenmek için kliniğimize uğrayın.

Kadının istediği kadar, istediği zamanda gebe kalması aile planlamasının temelini oluşturur. Kadınların, gebelikten korunma yöntemleri ile ilgili doğru bilgiler alması çok önemlidir. Kürtaj, kesinlikle bir korunma yöntemi değildir. Gebe kalmak istemiyorsanız, lütfen modern korunma yöntemlerinden birisi ile korunun.

bottom of page