top of page

Perinoplasti

Perineoplasti, perineal kas yırtıklarını düzeltme ameliyatıdır. Dr. Ünal, lokal anestezi altında vajinal kanal anatomisini düzeltir ve vajinal kanal girişinin sıkılaşmasına yardımcı olur.

 

Bu işlemler sırasında asla neşter veya soğuk bıçak kullanmaz, bunun yerine radyofrekans cihazı ve FemiLift lazeri tercih eder. Kadın Sağlığı Ünitesi olarak, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyoruz. Bize hemen ulaşabilirsiniz.

6294a68c08042165390913295.jpg

Doğum Sonrası Oluşmuş Yırtıkların Düzeltilmesi (Perineoplasti)

Doğum sonrası oluşan yırtıklar 30 dakikada lokal anestezi altında, Ellman Radyofrekans cihazı ve Femilift karbondioksit Lazer ile düzeltilmektedir. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez

Perineoplasti, perineal kas yırtıklarını düzeltme ameliyatıdır. Dr. Ünal, lokal anestezi altında vajinal kanal anatomisini düzeltir ve vajinal kanal girişinin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu işlemler sırasında asla neşter veya soğuk bıçak kullanmaz, bunun yerine radyofrekans cihazı ve FemiLift lazeri tercih eder. Geliştirdiği benzersiz teknikler sayesinde yara daha hızlı iyileşir ve daha iyi bir sonuç ortaya çıkar. İşlem sonrası ağrı minimum düzeyde olur. İşlem yaklaşık olarak 60 dakika sürer ve sonrasında 3 gün dinlenmeniz gerekir. Ameliyattan 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Dr. Ünal, doğumda oluşan epizyotomiye bağlı izleri de perineoplasti seansında düzeltmektedir.

 

.

V-İCON.png

Doğum Sonu Oluşan Yırtığa Bağlı Ağrı Tedavisi

Normal doğum sırasında oluşan vajinal yırtık veya epizyotominin iyileşirken akar oluşmasına bağlı bazı kadınlarda ilişkide ağrı gelişebilir. Özellikle kesi hattında oluşan ağrı bazı kadınlarda cinsel isteksizliğe, ilişkiden zevk alamamaya sebep olmaktadır.

 

Kliniğimizde, bu ağrıları geçirmek için PRP ve GRP uygulamaları yapmaktayız. Hatta nanofat teknolojisi ile göbekten aldığımız yağdan elde edilen kök hücreleri bu bölgede iyileşme için kullanmaktayız.

V-İCON.png

Vulvar Ağrının

Sebepleri Nelerdir?

Vulva veya vajinanın enfeksiyonu

Bu bölge için kullanılan sabun veya losyona karşı gelişmiş bir hassasiyet

  • Bebek doğumundan sonra hormonal değişiklikler

  • Doğum sırasında oluşan yırtığa bağlı olarak veya bunun iyileşmesi sırasında ağrı

  • Menopoz

  • Vestibülitis şikayeti olan kadınlarda yukardaki sorunlardan biri veya birkaçı eşlik edebilir.

V-İCON.png

Vestibülitisin nedeni nedir? Hangi kadınlarda görülür?

Vestibülitis şikayeti olan kadınlarda oluşan ağrının sebebi bilinmemektedir. Yapılan bazı çalışmalarda bu bölgede yer alan bartolin bezlerinin inflamasyonu sonucu bu ağrının oluştuğunu ileri sürülmüştür.

 

Vestibülitis  şikayeti olan kadınlar mükemmeliyetçi ve işlerine çok önem veren kişilerdir. Bu kişilerde bu rahatsızlıkla beraber fibromiyalji görülme sıklığı daha yüksektir. Ağrı yüzünden ilişkiye giremeyen kadında ikincil vajinismus gelişebilir. Bazen eşlerin boşanmasına kadar ilerleyen ciddi cinsel soruna yol açar.

V-İCON.png

Vestibülitis – Vulvodynia Tedavisi

Eğer ilişki sırasında sık sık ve şiddetli ağrı hissediyorsanız bir jinekolog ile görüşmeniz gereklidir. Ağrıya sebep olan jinekolojik rahatsızlıklar açısından değerlendirilmeniz gerekir. Kadınlarda vulva ve perinede olan ağrının sık nedenlerinden biri vulvodynia veya vestibulitis denen hastalıktır. Bu tanı maalesef birçok kadında doktor doktor gezdikten sonra ancak konulabiliyor. Genellikle ağrının sebebinin psikolojik olduğu söylendiği için kadın cinsel ilişkiden daha çok soğuyor ve yalnızlığa itiliyor.

V-İCON.png

Vestibülitis veya Vulvodynia Belirtileri Nelerdir?

Vulvodynia (vestibulitis) kadınlarda cinsel ilişkide görülen ağrı sebeplerinden en sık olandır. Vulvadaki bu ağrı kadından kadına değişik belirti verebilir.

  • Yanma veya bıçak gibi keskin ağrı

  • Vulvanın tahrişi ve bazı kadınlarda kaşınma

  • Sert ve kaba bir cisim sürtüyormuş gibi ağrı hissetme

  • Şişme ve bazı kadınlarda ise sert topa oturuyormuş gibi hissetme

  • Vestibulitiste vulvar ağrı belli bir noktada veya yaygın olabilir. Bazı kadınların ağrısı her zaman vardır. Bazılarının ise sadece o bölgeye dokunulduğunda ağrısı oluşur. Mesela, bazı kadınlar bu bölgeyi yıkadıklarında veya eşleri ile ilişkiye girdiğinde ağrı hisseder.

V-İCON.png

Vestibülitis Tanısı Nasıl Konur?

Vestibülitis’ in tanısı için, ağrıyan bölgenin pamuklu çubuk ile test edilmesi yeterlidir. Kronik vakalarda cilt biyopsisi yapmak deri hastalığını dışlamak için bazen gerekli olabilir.

 

Vestibülitis- vulvodynia tedavisinde yeni uygulamalar ile çok iyi sonuçlar alıyoruz.

bottom of page