top of page

Rahim İçi Yenileme

Rahim içi yenileme, vücudun kendi kapasitesini kullanarak, organların daha iyi çalışmasını sağlayan bilim dalına orthobiologics deniyor. Hemen hemen herkesin duyduğu uygulamalardan birisi olan PRP uygulaması da bir orthobiyologics uygulamasıdır ve rahim içi yenileme işleminde kullanılır. Kadın Sağlığı Ünitesi olarak, tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyoruz. Bize hemen ulaşabilirsiniz.

rahim-yenileme-yatat.jpg

Histeroskopik PRP İnjeksiyonu ile Rahim İçini Yenilemek

PRP, kişiden alınan 10-20 cc kandan elde edilen platelet (pıhtılaşma) hücrelerinin yoğun olduğu bir serumdur. Platelet hücreleri yara iyileşmesi için şarttır. Bu hücrenin yara iyileşmesinde gösterdiği performansın tespiti ile bu hücrenin kandan ayrıştırılarak yara veya hasarlı dokuda kullanımı başlamıştır.  PRP içinde 35 değişik  doku yenileme ve iyileşme faktörü bulunmaktadır. Bu faktörler epitel, deri, damar, sinir gibi bir çok farklı yapının dokuda yenilenmesini sağlamaktadır.

 

PRP’nin ilk kullanımı 20 yıl önce kas yırtığı ve yanıklarda olmuştur ama yıllar içinde diş eti, eklem, cilt yenileme gibi birçok farklı organların yenilenmesi ve iyileşmesinde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Kadın hastalıkları ve doğum alanında da artık PRP’ yi rahim içi yenileme işleminde kullanmaya başladık. Rahimde edometriyum denilen epitel altına yapılan PRP injeksiyonu ile rahim iç tabakasında yenilenme oluşmakta, eğer varsa iltihabi durum ortadan kalkmakta, rahim içindeki dokuda gençleşme sağlanmaktadır. Ayrıca endometriyal dokuda yaşlanma nedeniyle oluşan incelme PRP ile düzeltilerek embriyonun yerleşmesini sağlayacak kalınlığa ulaşması sağlanabilir.

 

PRP ile rahim içi yenileme işlemi kimler için uygundur?

İkiden fazla tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlar, sebebi bilinemeyen kısırlık sorunu olanlar, başarısız tüp bebek uygulaması yaşayan, endometriyumun ince olması nedeniyle embriyo transferi yapılamayan kadınlarda, rahim içi yapışıklığı nedeniyle işlem görmüş kadınlarda yapışıklık düzeltildikten hemen sonra, daha önce kürtaj olmuş kadınların endometriyumunda yenilenme sağlanması için bu uygulama ciddi fayda edecektir. Hatta sebepsiz yere adet kanması fazla olan kadınlar da bu uygulamadan fayda görecektir.

 

Rahim yenileme işlemi nasıl yapılmaktadır? İşlem ağrılı mıdır?

Yenileme işlemi öncesinde sizden aldığımız kanı ayrıştırıyoruz ve platelet ve diğer büyüme faktörlerinin yoğun olduğu bir serum elde ediyoruz. Elde ettiğimiz PRP sıvı yaklaşık 6 ml kadardır. PRP sıvısını endometriyuma uygulayabilmek için histeroskopi denilen bir cihaz kullanıyoruz. Bu endoskopik bir cihazdır. İşlem sırasında herhangi bir ameliyat kesisi vs. yapılmaz. İşlem 15 dakika sürmektedir ve işlem sonrası hemen evinize geri dönebilirsiniz. İşlemden sonra 2-3 gün vajinal lekelenmeniz olabilir ve bir hafta ilişkiye girmemeniz gereklidir. Histeroskopik olarak endometriyal dokuya PRP uygulamasından sonraki gün, günlük işlerinizi yapmaya başlayabilirisiniz.

 

Uygulama aylık döngünün hangi zamanında yapılmalıdır?

Adet kanamanızın bitimine yakın ve  sonraki 2 hafta içinde uygulama yapılmaktadır.

Histeroskopik olarak endometrial PRP uygulamasının etkisi ne zaman başlar?

PRP’nin dokudaki etkisinin oluşması yaklaşık 3 hafta içinde görülür. Rahim içinin kalınlaşmasını bir sonraki adetten sonra görülmeye başlanır. Uygulama yapıldıktan sonraki adet döneminden sonra tüp bebek yaptırabilirsiniz veya dondurulmuş embriyonuz varsa transfer işlemini yaptırabilirsiniz.

 

Kanama düzensizliği nedeniyle yapılan PRP uygulamasının etkisi, işlem sonrası ilk adet kanmasında fark edilir. Bazı kadınlarda şikayetlerin tam olarak geçmesi için 3 seans uygulama yapılması gerekebilir.

 

Uygulamanın zararı var mıdır?

PRP sizin kanınızdan elde edilen serum olduğu için dokunuzla uyumludur ve herhangi bir yan etkisi yoktur.  IVF sikluslarında ince endometrium sorunu olan kadınlarda yapıldığında çok iyi sonuç vermektedir. 

Rahim içi yenileme, vücudun kendi kapasitesini kullanarak, organların daha iyi çalışmasını sağlayan bilim dalına orthobiologics deniyor. Hemen hemen herkesin duyduğu uygulamalardan birisi olan PRP uygulaması da bir orthobiyologics uygulamasıdır ve rahim içi yenileme işleminde kullanılır.

bottom of page